איך אפשר להתמודד עם דיכאון לאחר לידה אצל גברים?

לא הרבה יודעים שגם גברים סובלים מדיכאון לאחר לידה ואצלם קשה יותר לקבל שיתוף פעולה משום שמדובר בחשיפה כאובה של רגשות ופגיעות, אבל אפשר לשנות זאת

אחד המיתוסים על לידה גורס שרק לאישה קשה והגבר אמנם מתרגש אבל מסתגל בסופו של דבר בקלות לתפקידו כאבא וכבן זוג שמשמש משענת. זה מפתיע שאנשים אינם משערים שגם גברים סובלים מדיכאון לאחר לידה, לפחות כעשירית מהם ואפילו יותר. גם נשים מתקשות להכיר בכך אצלן, ולקח שנים עד שההכרה בבעיית דיכאון אחר לידה אצל נשים קיבלה את המקום הראוי לה בכל מקום, ובעיקר במודעות הציבורי.

כשמדובר בדיכאון אצל גברים זה אפילו בעייתי יותר משום שאין להם הרבה לגיטימציה לחוש זאת וליהנות מהחמלה והאמפתיה שנשים זוכות להן בדרך כלל. לוקח זמן להודות בכך, אף להבין שיש לזה קשר לתוספת התינוק ולהבין מהו בדיוק גורם להם. הסימפטומים דומים בחלקם וייחודיים לגברים ומומלץ לשים לב לכך, במיוחד אם ברור שהתנהגות הגבר השתנתה והיא אינה משתפרת בתוך זמן סביר לאחר הלידה.

כיצד גברים חשופים לדיכאון אחר הלידה?

חשבו על המערכת הזוגית, בעיקר לפני תינוק ראשון, וכיצד כל האיזונים בה מופרים ברגע שמשתנים יחסי הכוחות. נכון שלגברים אין איזון הורמונלי שמשתבש, אבל יש להם די הרבה מנגנונים אחרים שיוצאים מכוונון והופכים לפגיעים יותר. מאחר וחלק מהם מתחילים "להשתבש" כבר לפני הלידה. הרי תשעת חודשי ההריון מכינים לא רק את האימא כי אם גם את האבא לשינוי, ואצל גברים חלים תהליכים הסתגלות שמעוררים קשיים משלהם לא פחות מאשר הלידה וההריון אצל נשים.

אז למה זה קורה גם להם?

דווקא משום שדיכאון אחר לידה אצל גברים הוא לא הורמונלי אלא נעוץ בסיבות שאפשר להבין ולהתמודד אתן בצורה קוגניטיבית, אפשר לטפל בכך בצורה יעילה וממוקדת יותר. הסיבות נעוצות במערכת היחסים שמשתנה ושמה דגש פחות על זוגיות ויותר על הורות. לא כולם ערוכים לשינוי הזה. אם התקשורת לפני כן לא הייתה במיטבה יש לתקן זאת ולהגביר את הקשב והיכולת לבטא מצוקות.

סיבות נוספות יכולות להיות הבעיות הכלכליות שקורות לחלק מהזוגות עם הלידה מתגברות, והירידה בחשיבות הזוגיות לפחות בשנה הראשונה, גם הפגיעה הצפויה ביחסי המין ובמרחב האינטימי של בני הזוג ויצירת מרחב אינטימי חדש בין האמא לתינוק בשלב הבונדינג עשוי להעלות חששות ולעורר תגובות של כעס, חרדה, דיכאון ותסכול שיש להתמודד אתן.

כיצד מטפלים בדיכאון אחר לידה אצל גברים?

טיפול בדיכאון ללא תרופות יכול להיות טיפול CBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, שמתקיים במשך מספר פגישות קטן יחסית. השיפור שהוא גורם למי שלוקה בבעיה זו מהיר יחסית משום שהטיפול מעניק כלים להתמודדות עם המצב באופן שמחזיר שליטה לידי האב הטרי ופותח בפניו צהר להבנה טובה יותר של המציאות ואופן התגובה שלו אליה.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי מתמקד בשינוי חשיבתי אצל המטופל וכנובע שינוי התנהגותי , כך שבמקרה של דיכאון אחר לידה אפשר להתמקד בסיבות החדשות למצבו, ולאפשר לו לשנות את הפרספקטיבה ואת אופן הראייה. במקום להילחץ ולהקצין את התגובות הרגשיות שלו לחידושים, אפשר להשתמש במגוון של כלים להוכיח לו שהמצב אינו כפי שהוא מפרש אותו לעצמו.

המטופל לומד להקשיב לעצמו ולמסרים שעולים בו בכל סיטואציה, לשלוט בפרשנות שלו אליה ובתגובה הרגשית המוקצנת שלו במצב כזה. מתגובה מתוקנת זו נולדת גם המוטיבציה לשנות את ההתנהגות שלו ובכך להשתלט טוב יותר על הדיכאון וההשלכות שלו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים