איך מתמודדים עם לחץ - בתקופה שלנו

אנו חיים בתקופה מאוד לא פשוטה. לצד כל היתרונות שמעניקה לנו המאה ה-21, היא גם נותנת לנו לא מעט אתגרים שלא היו מוכרים לדורות הקודמים. כך, בעבר הנושא של התמודדות עם לחץ לא היה נפוץ כל כך, משום שקצב החיים היה איטי יותר, ויש שיגידו שגם הדרישות מכל אדם היו פחות גבוהות. כיום יש צפי להספיק הכול, להצליח בגדול. אנו משווים את ההישגים שלנו עם מה שאנו רואים ברשתות החברתיות של אנשים שלכאורה יש להם את אותם היכולות כמונו – ומתאכזבים כאשר נראה לנו שאנו לא עומדים בקצב. ומכך מתחילה תחושה של לחץ תמידי שרבים אפילו לא שמים אליו לב, אך הוא גובה מחיר כבד מאוד בטווח הארוך והקצר כאחד.

מדוע חשוב לא לדחות התמודדות עם לחץ?

עדיין לא לגמרי ידועה הרשימה המלאה של בעיות שנגרמות עקב מצבי לחץ מתמשכים, אך בין התופעות הידועות ניתן למצוא:

  • מחלות לב
  • אסטמה
  • השמנת יתר
  • סכרת
  • כאבי ראש
  • דיכאון
  • מחלת אלצהיימר

כל זה יחד עשוי להוביל אך? להופעת סממני זקנה בשלב מוקדם בחיים ואף מוות בטרם עת. כך שניתן לומר בבטחה: לחץ זה אויב שיש להיאבק בו לפני שהוא מתחיל לגבות את מחירו הגבוה והקשה. התמודדות עם לחץ יכולה להפוך להרגל משנה ומשפר איכות חיים, ולכך יש כמה שיטות ודרכים, פעמים רבות אפילו ללא הצורך ליטול תרופות. בין שיטות אלה ניתן למצוא טיפול ביופידבק, מטפל CBT מקצועי ועוד.

מהו טיפול בביופידבק ו-CBT ומהם יתרונותיהם עבור האדם המודרני

במידה רבה, ניתן לומר שהטיפול קוגניטיבי-התנהגותי והביופידבק הם תולדה של התפתחות הרפואה המודרנית ויצירת פיתוחים רב-תחומיים המאפשרים לנצל את הקידמה בתחום הטכנולוגי, הביולוגי והפסיכולוגי באותה המידה. כך, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי הוא התפתחות של תחום הפסיכולוגיה, היות והיה צורך בפתרונות יעילים ומהירים יותר מאשר הפסיכואנליזה הקלאסית. יתר על כן, מחקרים שנעשו במרוצת השנים הראו את היעילות של שיטה זו, כך שאחת הכתובות עבור כל אדם המעוניין להתמודד עם מצבי לחץ בחייו – זה מטפל CBT. טיפול בביופידבק משלב יותר מדעים בתהליך, משום שמדובר למעשה בכלי לתיעוד וניתוח של תגובות פיזיות למצבים נפשיים שונים, לגירויים חיצוניים ועוד. זה מאפשר לבודד את הטריגרים של מצבי הלחץ, ובכך לספק כלי מעולה עבור התמודדות עם לחץ.

תרומת ביופידבק להתמודדות יומיומית עם לחץ

ביופידבק מהווה תרכובת הכוללת אמצעים ממוחשבים, מידע מעולם הפסיכולוגי וגם הרבה בסיס ביולוגי. שילוב כל הנתונים האלה מאפשר להגיע לתובנות חשובות ביותר לגבי מה מעורר את רמות הלחץ השונות בקרב האדם. למעשה, טיפול בביופידבק הוא לא רק למצבי קיצון. אנשים רבים המצפים מעצמם לביצועים מעולים נעזרים באפשרות הזו על מנת להסיר בעיות טיפוסיות מחייהם, לתפקד בצורה היעילה ביותר ולהיות בשליטה על הגוף והתודעה – וזוהי המטרה האולטימטיבית של ביופידבק.

באמצעות מדידה של תגובות הגוף באמצעות אלקטרודות המוצמדות לאצבעות היד באופן בלתי פולשני ושילוב של מהלכים מעולם הפסיכותרפיה , בעזרת ביופידבק מטפל יכול לקבל משוב ביולוגי של המטופל  ולהתאים לו את הטיפול הייחודי ביותר עבורו. יתר על כן, בהרכבים שונים של טיפולים, טיפול ביופידבק עשוי להפוך לתוספת יעילה מאוד לעבודתו של מטפל CBT, משום שטיפול זה הוא עצמו מבוסס על ההבנה של מה יוצר את תחושת הלחץ מלכתחילה. חיזוק המידע הזה בעזרת נתונים ביולוגיים ממדדים שונים יאפשר למצוא את הנקודות המדויקות ביותר ולייעל את הליך התמודדות עם לחץ.

האפשרויות שנותן מטפל CBT לאדם המודע למצבי לחץ מופרזים

מטפל CBT מהווה פעמים רבות את הסיוע הטוב ביותר בהתמודדות עם מצבי לחץ ברמות שונות. הבסיס של תורת הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי מבוסס על הקשר שבין מחשבותיו, התנהגותו ורגשותיו של האדם והאופן שבו שלושת המרכיבים האלה פועלים יחדיו. ניתן לפשט את הרעיון העקרוני ביותר של התורה בכך שהמחשבות יוצרות את ההתנהגות וההיפך, ובאמצעות היפוך נכון של התהליך והתאמתו לכל מטופל – ניתן להביא לתחושת שליטה רבה יותר על הגוף וחיי האדם, מה שמצדו כבר תורם באופן משמעותי להפחתת תחושת הלחץ והחרדה.

התאמה של טיפול בביופידבק וכן טיפול CBT נעשה לאחר מפגשי היכרות ולעיתים גם בדיקות רפואיות מקיפות. על מנת להפיק את המרב מכל אפשרויות ניהול החרדות והלחצים הקיימים כיום בעולם המערבי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכולוגיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים