איך ניתן לטפל בחרדות?

לכל בעיה נפשית יש טיפול, ובמקרה זה בתופעה שהולכת ומתפשטת בגלל סיבות שונות – חרדות. החרדות תוקפות גם אנשים שמתפקדים היטב ולכן כדאי לדעת על כך.

טיפול נפשי אינו חייב להיות טיפול ממושך לשנים אחדות הוא יכול להיות ממוקד ואף רצוי שיהיה ממוקד בבעיה ספציפית שבגללה המטופל פונה ומבקש עזרה. במקרה הזה, טיפול בחרדות מוכר עוד ועוד בשנים האחרונות כטיפול שהופך להיות נפוץ יותר בגלל התרחבות התופעה גם אל אנשים נורמטיביים שמתפקדים היטב, אבל מוצאים את עצמם לפתע במצב חרדתי שלא היה מוכר להם בעבר. יש טיפולים יעילים לכך וחבל לסחוב את הבעיה זמן רב מבלי להתמודד אתה בגלל ייאוש וחוסר ביטחון.

מהן חרדות?

חרדות הן תגובה טבעית של הגוף למצבי חירום, והיא נחשבת לבעיה נפשית שיש לה גם מאפיינים גופניים. לפעמים החרדות מלוות בבעיות נפשיות נוספות, ולכן בתחום זה מוכרים טיפול בחרדות ולחצים או טיפול בדיכאון וחרדה. מטופל יכול למצוא את עצמו במצב שעליו הוא חושב שהוא מסוכן בצורה קיצונית, ולכן הוא מגיב בצורה כזאת גם אם זה לא נכון אובייקטיבית. מבחינת המטופל זה בדיוק מה שהוא רואה וחווה ולכן גם יגיב כך. זה יכול להיות פתאומי או מדורג ולכן טיפול בחרדות ובלחצים ינסה לרדת לעומקה של הבעיה ולמצוא את המקור לכך או הסיבות שנראה למטופל שגרמו לכך.

כיצד זה מתבטא?

מכיוון שהיא מתבטאת אצל כל אחד בצורות שונות ולפי הטריגר שהפעיל את התגובה הקיצונית, יכול להיות בהחלט שיתלווה לכך דיכאון מתמשך או שהמטופל יחווה גם לחצים נוספים לחרדות. זה יכול להתגלות כחוסר מנוחה ופעימות לב מהירות, הזעה מוגברת, סחרחורות עד כדי עילפון ושיתוק וקיפאון מוחלט. חשוב מאוד כי כל טיפול בחרדות יהיה ממוקד בהחזרת השליטה של האדם על מצבו לידיו, כדי שיוכל להתמודד בפעם הבאה עם מה שקורה לו במצבי טריגר דומים.

טיפול בחרדות ובלחצים חשוב

אסור להזניח טיפול נפשי בדיוק כמו טיפול גופני, במיוחד כאשר המאפיינים של המצב הנפשי הם גם גופניים. חרדות משתקות ומשבשות סדרי חיים ולכן חשוב לטפל בהן בזמן מבלי לתת להן להידרדר למצב כרוני שקשה יהיה לטפל בו ולעקור מהשורש. טיפול בחרדות ובלחצים חיוני כדי להחזיר מטופל למעגל החיים כאשר הוא נשמט ממנו בכל פעם שיש לו מצב שהוא אינו יכול לתפקד בו במיטבו, וזה נכון במיוחד למי שסובל מחרדות ומלחצים עקב עבודתו או מצבים אחרים. אי אפשר להימנע מכך ולהתחמק מהטיפול כל החיים משום שהתקף חרדה יכול לתקוף אותך במצבים שאינכם יכולים לצפות אותם. המחשבות על הטריגרים ולא רק הטריגרים עצמם יכולים להפעיל חרדה. זה יכול להיות אפילו משהו שמזכיר זאת או דומה לכך ולכן מומלץ להיות מוכנים ולדעת כיצד לשלוט בתגובה הגופנית לכך.

איך ניתן לטפל בחרדות?

טיפול בחרדות נעשה בכמה דרכים, בהן גם טיפול תרופתי במקרים קיצוניים. אולם יש דרכי טיפול שונות לכך שאינן כרוכות בנטילת תרופות, אלא בשינוי הלך המחשבה על המציאות, שגורם להתקף חרדה. טיפול בחרדה ובדיכאון יכול להיעשות גם על ידי מטפל התנהגותי קוגניטיבי בשיטת CBT.

זוהי שיטה שמבוססת על התפיסה שכל אדם יכול לשלוט במחשבותיו ולכן גם לשנות את תגובותיו הרגשיות והגופניות למצב שמעורר בו התקף חרדה. זה נכון גם לגבי טיפול בחרדות ולחצים וכל תופעה נלווית לחרדות. הטיפול נעשה בצורה ממוקדת בבעיה ולכן גם לא נמשך שנים רבות. הוא יכול להיות מלווה בכלי שנקרא ביופידבק ויכול להיעשות בעזרת כלים אחרים שטיפול התנהגותי קוגניטיבי מעמיד לרשות המטופלים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכולוגיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים