דיכאון אחרי לידה וההתמודדות המשפחתית אתו

הריון ולידה מאתגרים את כל המשפחה ולא רק את ההורים המאושרים. השנה הראשונה והאינטנסיבית הופכת להיות שנה שבה כל המשפחה המורחבת מעורבת במאורע המשמח, אבל היא גם השנה שבה השינוי המשמעותי נותן את אותותיו בהורים. שינוי קיצוני בסדר היום ובשגרה, שינוי סטטוס שמביא גם לטלטלה רגשית משמחת שעלולה להפוך לפעמים גם למועקה ולמצוקה נפשית. המשפחה המורחבת שסובבת את הזוג תמיד ידעה לתמוך ולסייע בכל מובן, בעיקר בעבודה הפיזית ובהתארגנות של הבית סביב סדר היום החדש שיוצר העולל. זה אך טבעי שהמעגל המשפחתי יספק גם תמיכה וסיוע פיזי ונפשי, ולכן יהיו גם הראשונים שיהיו עדים גם לרגעים הפחות משמחים ולבעיות שעלולות לצוץ. דיכאון אחר לידה מתפתח בשבועות הראשונים לאחר לידה ונמשך עד כשנה לאחריה ויש לשים אליו לב כדי לסייע כמה שיותר מוקדם.

כיצד נעזרים במשפחה להבחין בדיכאון אחרי לידה?

כשההתמודדות עם בעיות בזמן ההריון, הלידה ואחריה הופכת למטלה משפחתית משותפת, הערנות לסימפטומים מדאיגים היא חיונית. זהו ההבדל שבין בעיה שמחמירה ללא טיפול לבין בעיה שתקבל מענה מתאים בזמן כמו דיכאון אחר לידה, שמתפתח אצל כ-12% מהנשים. יש סימפטומים ברורים לכך שמישהו סובל מדיכאון לאחר לידה, בדרך כלל האם אבל לעתים גם האב, ויש לעקוב אחריהם מקרוב. הסימפטומים עלולים לבלבל בתחילה, משום שטבעי לסבול מתופעות שונות של שינויי מצב רוח והסתגרות לאחר הלידה וההיכרות עם השגרה החדשה. רק מעקב ממושך מקרוב יכול לוודא שלא מדובר במאפיינים טבעיים לאחר לידה שחולפים לאחר זמן קצר של הסתגלות למצב, כמו עייפות ובלבול. אין להיתפס לשאננות משום שכל דיכאון לאחר לידה עלול לגרום להזנחת התינוק או פגיעה בו ואף לפגיעה באם במצב קיצוני.

מהם הסימפטומים לדיכאון לאחר לידה?

דיכאון אחר לידה מתפתח גם בגלל המצב ההורמונלי, כאשר מי שחוותה כבר דיכאון או יש לה בעיות דומות במשפחה יותר מועדת לכך ולכן צריך לשים לב אליה יותר. יש כמה סימפטומים שמאפיינים, כאמור, את התקופה הראשונית אולם כל מטפל שתשאלו יאמר לכם שהמבחן הוא כמה זמן זה נמשך ועד כמה הבעיה מעמיקה ומסתעפת לעוד ועוד תחומים בחיים. אלה הסימפטומים שיש לשים אליהם לב:

 • עצבות ותוגה מתמשכות שאי אפשר לפוגג, מלוות בבכי ללא סיבה ושליטה, בגלוי או בסתר.
 • חרדה ופאניקה.
 • אובדן שליטה בסדר היום עד כדי חוסר יכולת לתפקד כלל אפילו במטלות הפשוטות ביותר גם כאשר מקבלים עזרה פיזית.
 • מחשבות אובדניות.
 • פסימיות שמתבטא גם בשיחות על חוסר תקווה ויכולת לראות מעבר לקושי העכשווי.
 • עייפות קיצונית גם לאחר שמאפשרים להשלים שעות שינה, עד כדי העדפה להישאר במיטה ולא לצאת ממנה.
 • דיכאון ולחץ נפשי שמתבטא גם בדיבורים.
 • עצבנות וחוסר שקט ניכר.
 • חוסר הנאה מהתינוק ומהאמהות שנמשכת יותר מתקופת ההסתגלות הראשונית.
 • קשיי שינה לכל כיוון.
 • תיאבון ירוד או מוגבר.
 • דימוי עצמי נמוך.
 • קשיי ריכוז.
 • דאגה קיצונית ורגשות אשמה.

מהו טיפול התנהגותי קוגניטיבי?

אחת הדרכים לטפל בדיכאון לאחר לידה הוא בעזרת CBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמתמקד בבעיות מסוימות ולכן חותר לפתרון ממוקד ויעיל בתוך זמן קצר. הטיפול נשען על ההנחה שהקוגניציה שלנו, כלומר המוח החושב הוא זה שיוצר את הדימויים והמחשבות שלנו על העולם ולכן נובעים ממנו גם הרגשות ודפוסי ההתנהגות. בשיטה זו שבה יש גם בעיה פיזיולוגית משתמשים לעתים גם בביופידבק שמראה מדדים של עוצמת החרדות והקשיים הרגשיים וכיצד הם מתבטאים במדדים בגוף. מכיוון שהשליטה שלנו על הגוף מתרחשת במוח, מטפל CBT ידריך את המטופל להשתמש במוחו כדי לשלוט בתופעות אלה על ידי דמיון מודרך ומטלות נוספות. הצלחה של המטופל ושינוי המחשבה יביא גם בהדרגה לשינוי התנהגותי. כך ייווכח המטופל  שהפוטנציאל לשיפור המצב קיים אצלו ובידו להתגבר על מצבים קיצוניים כמו דיכאון וחרדות או תופעות כמו פאניקה וסטרס, דיכאון לאחר לידה ועוד.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים