דיכאון הוא מחלת הזמנים המודרניים

מבלי שהרגשנו הפכה מחלת הדיכאון למחלה מודרנית שתוקפת אין ספור אנשים, ואנשי המקצוע כבר מזהירים מפני ההתפשטות שלה וההשפעות על החברה ותפקוד האנשים

כמעט כל דבר יכול לגרום לדיכאון בזמנים המודרניים שלנו, ויש מספיק סיבות לאנשים שונים להיכנס למצב כזה גם מבלי שישימו לב לכך. דיכאון הוא הרבה יותר ממטאפורה או דימוי למצב רוח לא מרומם. מדובר במחלה רצינית שגובה מחיר בחיי אדם מדי פעם, כפי שיודע כל מטפל CBT  שפוגש את המטופלים שלו ויודע שיש הרבה יותר מקרים מאשר נהוג לחשוב.

דיכאון מנטרל לחלוטין אנשים נורמטיביים שתגובתם למאורעות שונים קולעת אותם למצוקה קשה עד כדי כך, שהדיכאון נראה כתגובה מתבקשת לקשיים שלהם בהבנת המציאות

למה דווקא טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

טיפול התנהגותי קוגניטיבי נחשב זה מכבר לדרך מקובלת לטפל בבעיות נפשיות שונות שמיוחסות לאו דווקא למחלות נפש, אלא לתופעות שנגרמות כתוצאה מנסיבות חיים ומתיישבות בדיוק על קו התפר שבין טראומות וחוויות קשות שאירעו ללוקים בהן. התופעה נפוצה הרבה יותר מאשר חושבים ולא תמיד טיפול פסיכולוגי רגיל עשוי להתמודד עם זה בהצלחה.

משום כך, טיפול בדיכאון, למשל, הוא טיפול שרצוי שיהיה נקודתי ולא להתמשך ללא סוף. הלוקים בכך מבקשים לחזור לשגרה כמה שיותר מהר ולא רלוונטי להם להתמקד בחוויות ילדות יותר מדי, אם אפשר לפתור זאת יותר בקלות. זוהי גם הגישה הנוהגת היום לגבי טיפול בחרדות ללא תרופות או ללא משיכת הטיפול לשנים רבות.

טיפול CBT מהו?

כל אדם מושפע מהדרך שבה הוא רואה את החיים ואת האירועים שקורים לו בצורה הייחודית לו. ראייה זו מושפעת בעצמה מהתפיסות שלנו ומהדפוסים שהתקבעו בנו במשך שנים, חלקם נועד להגן עלינו וחלקם פוגע בנו גם אם אנחנו לא מודעים לכך. הדפוסים האלה משפיעים על החשיבה שלנו ובכך גם משליכים על הרגשות שלנו ועוצמתם, כך שאם נפריז בחשיבות של אירוע מסוים זה עלול להקצין את התגובה הרגשי והגופנית שלנו לכך.

דיכאון מושפע מאוד גם מהדרך שבה אנחנו מתנהגים ומגיבים לנסיבות חיים, ותפקידו של מטפל cbt הוא להחזיר אותנו לפרופורציות במידה מסוימת, ולהוכיח לנו כי יש דרך שיכולה להתמודד עם הסיבות לכך ולהשתחרר אחת ולתמיד מההתנהגות המזיקה הזאת. במובן הזה, טיפול בחרדות אינו שונה מטיפול בדיכאון ושניהם עובדים על שינוי תודעה, הכרת מציאות אחרת ויכולת שליטה של המטופל בכל מה שהוא תופס ומגיב אליו.

האם דיכאון הוא דווקא תגובה נורמלית?

יש רבים שחושבים שדיכאון הוא תגובה נורמלית למציאות המוטרפת שאנחנו חיים במאה ה-21. טיפול בדיכאון בטיפול התנהגותי קוגניטיבי מתייחס לתפיסות תרבותיות אלה ומנסה לשנות אותן וללמד מי שלוקה בדיכאון שזה לא מחויב המציאות. אין סיבה הגיונית באמת להגיב לכל משבר בחיים בהסתגרות בחדר השינה מבלי לאכול ולשתות ולעבוד כרגיל, בדיוק כמו שאין סיבה הגיונית להניח לכל נסיבות החיים להוציא אתכם מאיזון בקלות.

מטפל cbt משתמש בשיטת טיפול התנהגותי קוגניטיבי כדי לרכך ולהפחית את עוצמת החיכוך של הלוקים בדיכאון עם המציאות, ובכך להוכיח להם שהם יכולים בהחלט לשלוט בתפיסות שלהם ולהתחיל לחשוב בצורה הגיונית יותר, בריאה יותר, כזאת שמחזירה אותם לתפקוד מבלי לוותר על הרגישות, אם תכונה זו חשובה להם.

לא כל דיכאון הוא דיכאון קליני, כמובן, אבל אם אתם נתקלים באנשים שיש להם בעיה תפקודית זמן רב, אתם שומעים מהם שהם לא מוצאים עניין בחייהם או במה שתמיד אהבו, מדובר בסימני אזהרה שחובה להתייחס אליהם ולהפנות אדם זה לטיפול.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים