האם אפשר לנצח הפרעות אכילה?

אכילה נועדה בעיקר כדי לקיים אותנו בחיים, אבל בתרבות שבה לאוכל יש גם קשר הדוק עם דימוי גוף והנאות שונות נוספו לה גם בעיות שונות שמכונות בשם הפרעות אכילה. הפרעות אלה מונעות מאנשים להתייחס לאוכל בטבעיות וגורמות להם לייחס לאוכל תכונות ונזקים קיצוניים על ידי התנהגות לא נורמטיבית. אחת מהן היא אנורקסיה, או בשמה המלא אנורקסיה נרבוזה. זוהי אחת ההפרעות המוכרות ביותר בתרבות שלנו והיא מבטאת אובדן שליטה מוחלטת באכילה ובמשקל הגוף כתוצאה מכך. לאנורקסיה יש סיבות שונות וההנחה כיום היא שהן קשורות גם לבעיות אחרות שיש למטופלים, ולכן הטיפול כולל התייחסות לעולמו של המטופל בניסיון להחזיר לו שליטה בחייו.

האם אפשר לנצח הפרעות אכילה?

בתקופה שבה רבים סופרים קלוריות ונמנעים ממאכלים שונים קשה יותר להבדיל בינה לבין שאר הטרנדים הקולינריים, מוזרויות או אפילו הרגלי אכילה אקסצנטריים. אבל בסופו של דבר יש לאנורקסיה יש שלושה תסמינים בולטים שאי אפשר להתכחש להם – סירוב מוחלט לאכול, חרדה מהשמנה, תפיסת גוף לא מציאותית. אנורקטים מאמינים באמת שהם שמנים מדי והם אינם רואים את הגוף שלהם כפי שהוא באמת. החדשות הטובות הן שאפשר לטפל באנורקסיה ולצאת מזה אבל זה כרוך במוטיבציה ובעבודה שעל המטופל לעשות עם עצמו כדי לשנות את תפיסותיו לגבי גופו, ממדיו והערך של האוכל בחייו. חשוב לטפל באנורקסיה מוקדם ככל האפשר כדי שלא תהפוך לאנורקסיה כרונית ולקשה לטיפול. כלל כל טיפול בהפרעות אכילה חייב להתחיל ברגע שמאבחנים אותן ומזהים אותן כדי למנוע כל נזק מתמשך.

מהן ההשלכות וההשפעות של אנורקסיה?

מלבד סכנת חיים, ההרעבה גורמת לנזקים גופניים ונפשיים שונים, ולכן חובה לטפל בכך. זה ניכר לעין בגלל רזון שהולך ומקצין עד כדי מראה כחוש וחולני. הרזון הקיצוני מתפתח בהדרגה ויכול להתחיל אפילו מרצון נורמלי להשיל משקל אבל להידרדר בקלות לאובדן שליטה באכילה ובתפיסת דימוי הגוף העצמי. אנורקסיה נפוצה בעיקר בקרב נשים אבל גם גברים לוקים בה במספרים גדלים. מתלווים אליה תסמינים כמו: ויכוחים על אוכל, סירוב עקשני לאכול עם כולם או בכלל, תלונות על משקל גבוה מדי או "גוף שמן", שקרים בנוגע לכמויות האוכל שצרכו באמת, אצל נשים זה עלול לגרום לפגיעה בפריון בגלל הפסקת וסת, התעסקות אובססיבית באוכל בגלל הרעב והפחד ממנו, נטייה למצוקה רגשית גם בתחומים אחרים משום שמקובל לחשוב שאנורקסיה היא ביטוי לבעיות נוספות שלא מטפלים בהן.

כיצד אפשר לטפל באנורקסיה?

מכיוון שההפרעה קשורה לתפיסה עצמית ולתפיסת מציאות לקויה, הפתרון מקורו בשינוי הראייה המעוותת של הגוף ושל האוכל. מהבחינה הזאת, שיטת הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי CBT היא שיטה שמציעה פתרונות מצוינים להחזרת המודעות של המטופל לעצמו, וכתוצאה מכך גם לשנות את המחשבות והרגשות שלו ואת התנהגותו. השיטה עושה שימוש במגוון של כלים שמיועדים לאפשר למטופל להתעודד מהתקדמותו בהחזרת השליטה בחייו, והמוטיבציה שלו משתפרת מדי יום ומדי שבוע ממפגש למפגש.

כיצד עובדים בשיטה זו?

שיטת הטיפול מחייבת שיתוף פעולה מלא של המטופל משום שהוא נדרש לעשות את העבודה המעשית ולפרגן לעצמו החלמה. יש לה סיכויי הצלחה גבוהים משום שכאמור, הבעיה בתפיסה העצמית הלקויה נעוצה במודעות לא מספקת לכך וזה בדיוק מה שהשיטה אמורה לטפל בו. הגישה בטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי היא לטפל בבעיה הממוקדת ולהתרכז רק בה, משום שאפשר להגיע תוצאות מצוינות כאשר מגבירים את השליטה של המטופל בחייו ובדפוסי ההתנהגות שגרמו לו סבל רב כל כך. התוצאה המתקבלת לאחר תקופת טיפול קצרה יחסית של כמה חודשים, אם כי בהפרעות אכילה נערך מעקב גם אחר כך.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט פסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים