האם דיכאון אכן ניתן לטיפול?

נהוג לחשוב שדיכאון הוא מצב שאינו פתיר או שקשה עד מאוד לצאת ממנו ללא תרופות, אולם מצטברות לא מעט הוכחות שאפשר לחזור לנהל שגרת חיים מספקת בעזרת טיפול

דיכאן הוא מחלה קשה שאינה זוכה ליותר מדי אהדה, משום שנדמה לאנשים שהיא קלה מדי ואינה באמת בעיה. דיכאון הפך לפופולרי כביטוי שגור לכל תגובה של אדם למשבר כלשהו בחייו, עד שניטלה ממנו המשמעות האמיתית שלו. דיכאון הוא התנהגות שיכולה לא רק לפגוע באיכות חיים ולשבש לחלוטין את כל אורח חייו של המדוכא, אלא גם להסתיים במוות וכאן יש חשיבות עליונה להצלת חיים.

הזלזול בדיכאון כבעיה שדורשת טיפול עלולה להוביל לתוצאות קשות. כשמזלזלים בדיכאון ובחומרתו גם משדרים לאנשים שאו שאין להם כלל בעיה, ובכך עלולים להחמיץ סימנים מעוררי חשש ודאגה, או שמעמיקים את הדיכאון ואת חסר הביטחון של הלוקה בו שיוכל לצאת אי פעם ממצבו העגום, וזאת מחשבה שיש לתקן.

מה חשוב לדעת על דיכאון?

דיכאון הופך להיות מחלת המאה ה-21 באחוזים ניכרים. כ-10% מהאנשים בעולם יסבלו מדיכאון בשלב כלשהו, כאשר רבים מהם יכולים ללקות בו שוב, תלוי בנסיבות. אי אפשר לדעת מה גורם לדיכאון מלבד לשים את האצבע על אירוע מסוים שגרם להתפרצות שלו. דיכאון הוא מצב שנגרם בגלל שילוב של גורמים כאשר תורשה, גורמים פיזיולוגיים ואירועים קשים יכולים להגביר את הסיכוי לכך. לא חובה להישאר במצב זה משום שיש טיפול בדיכאון שעוזר והוא לאו דווקא תרופתי. כן אקוטי לטפל בדיכאון משום שאם הוא מידרדר הלאה ומעמיק, קשה יורת לצאת ממנו גם בעזרת שיתוף פעולה של המטופל.

האם יש טיפול בדיכאון?

הטיפול בדיכאון משולב לא פעם עם טיפול בחרדות משום ששתי הבעיות נוגעות זו בזו ומזינות אחת את השנייה. דיכאון נובע לא פעם מחרדות שאינן רציונליות, או מתגובה לא קשה לאירוע שמגביר חרדה. משום כך יש לטפל בו כמה שיותר מהר וכמה שיותר יסודי, כדי לא להחמיר את השילוב הזה שמשבית כל אדם ומונע ממנו להתגבר על כך ולחזור לשגרה.

 דיכאון הוא מצב שמתבטא פיזית ורגשית, ולכן התסמינים שלו יכולים להיות מוקצנים באחד או שני התחומים. יכול להיות אדם שהרגלי השינה שלו השתבשו מאוד או ששגרת החיים שלו יצאה מאיזון והוא אינו עושה שום דבר, כך שלוקח זמן לגלות שהוא למעשה סובל מדיכאון. כדי לדעת זאת בוודאות יש לנסות להחזיר אדם כזה לשגרה, ולנסות להבין מה גורם לו לוותר על עצמו ועל מה שיש לו, עד כדי כך שאינו רוצה לעזור לעצמו.

מהו טיפול CBT?

מכיוון שמדובר בהתנהגות מאוד אופיינית שנובעת ממחשבות מסוימות, גם הטיפול המוצע הוא בכיוון של טיפול CBT, כלומר טיפול קוגניטיבי התנהגותי. בשיטה זו עושים שימוש בכלים שונים כדי להחזיר לאדם את המחשבות הבהירות יותר על המציאות, כדי להוכיח לו שיש דברים שהוא אינו רואה מעומק התהום שבה הוא שרוי. בטיפול כזה מוכיחים למטופל שיש לו השפעה ושליטה בחייו, והוא זה שבוחר מתי להחזיר לעצמו אותה ואת הכוח לשנות גם מצב משברי כמו דיכאון.

טיפולים כמו טיפול בביופידבק מסייעים מאוד למטופל דיכאוני לראות שהוא יכול לשפר גם מדדים גופניים של תגובה למצב משבר, מהסוג שמלווה את הלוקים בדיכאון ובחרדות. כך, מתברר למי שיש לו דיכאון שהוא יכול לצאת מזה בעזרת טיפול CBT, ולחזור לניהול שגרת חיים טובה ובריאה כפי שהייתה לו לפני כן. אולם חובה להגיע לכך כמה שיותר מוקדם לפני שדפוסי ההתנהגות החרדתית והדיכאונית מתקבעים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים