האם חרדה היא נורמלית ומתי יש לנו תחושה שהיא יוצאת משליטה?

בניגוד למקובל, גם הטבעיות של חרדה עלולה להיות בעוכרינו ולהפוך לבעיה כשהחרדה יוצאת משליטה ומנהלת אותנו במקום שאנחנו ננהל אותה. במקרה הזה, דרוש מענה לבעיה

יש לנו כל כך הרבה סיבות לחשוש ממה שקורה לנו ומסביבנו, שלפעמים לא ברור לאנשים מתי החרדה יוצאת משליטה והופכת לבעיה שיש לטפל בה. הקריטריונים לאבחון כזה יכולים להיות ברורים למי שמביט באדם חרד מהצד ומבין שאובדן השליטה עלול להגיע למצב שמסכן בריאות עם תסמינים פיזיים קשים שמחייב התערבות חיצונית. אולם יש לא מעט מצבים שבהם החרדה מכרסמת באטיות ובהדרגה, הולכת ומשתלטת על כל היבט בחיים שלכם עד כדי כך שהיא מזהמת כל חלקה טובה. טיפול בחרדות ובפוביות מטפל בדיוק בבעיה זו, אבל קודם לכן יש להבין למה הגענו לכך ולמה חרדה הופכת לבעיה.

כשחרדה הופכת לבעיה

חרדה היא רגש טבעי מאוד שאנחנו מכירים ומתבקשים להתמודד אתה מילדות. חרדה היא תגובה טבעית למצב מסוכן באמת משום שהוא פוגע בנו. כשהיא הופכת לפוביה משתקת היא תגובה לא רצויה, במיוחד כשהיא מתגלית בעוצמות הגבוהות שלה או כשהיא הורסת לנו מערכות יחסים. חרדה היא גם רגש שמערפל כל חשיבה אחרת על המצב והיא מונעת מאתנו לנתח בצורה הגיונית כל מה שנחוץ להבין כדי להגיב ולעשות נכון במצבים שונים. זו הסיבה שחרדה עלולה להיות הרסנית לעתים, כשהיא כבר אינה נחשב לנורמטיבית וסבירה.

הכחשה והדחקה אינן מועילות

במקרים שבהם למדנו להגיב בצורה כזאת בגלל המציאות שחיינו בה רוב שנותינו יש ללמוד להתנהל אחרת. אנחנו מדחיקים במקרים רבים את הסיבות שגורמות לנו לפחד אם איננו יודעים לשלוט בחרדה, ולכן היא מתפרצת ברגעים הכי לא צפויים ומהמת אותנו בעוצמתה. יש אחרים שאצלם החרדה מתבטאת בחפירה פנימית שאינה פוסקת. זה הרגע שבו מומלץ לא להכחיש שיש בעיה שלא היינו מודעים לה ולכן גם לא טיפלנו בה.

חרדה היא בלתי נשלטת כל עוד לא מודעים ליכולת שלנו לשלוט בה, ולכן היא מקשה עלינו לפתור מצוקות ויש דרכים אחרות שלפיהן רצוי לנהוג כדי להגיע לתוצאות הרצויות. מבלי לטפל בזה לא יתקבלו תוצאות חיוביות בשום מישור. זה נכון לניהול חרדה ופוביה שמפריעה לכם בעבודה, בלימודים, במשפחה, בזוגיות ובכלל.

האם רגש יכול להשתנות במחשבה?

אם חרדה או פוביה הן תגובה נרכשת עם הזמן, זה סימן שהיא יכולה גם להשתנות ברגע שמטפלים בה נכון, ברגע שמפנים אליה את המודעות ומנסים להתמודד עם הסיבות החבויות שבגללן מגיבים בצורה כזאת.

מרגע שמבינים גם מהם הטריגרים שמפעילים את החרדה שלכם, תוכלו לטפל בהם ולשלוט בהם מבלי להתכחש אליהם בהמשך. בצורה כזאת החרדה שלכם תתחלף בתגובה הנכונה לתנאי המצב ותקבלו הוכחה לכך שאפשר גם אחרת.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי יעיל לחרדה

אם החרדה הוא התנהגות נרכשת אנחנו יכולים לשנות אותו בהתנהגות חדשה שתילמד במשך הטיפול שהוא טיפול התנהגותי ממוקד, שניתן על ידי טיפול CBT. הטיפול המשולב שמוצע לכם מגביר את המודעות למחשבות שלכם ולרגשות שנובעים מהן, כולל טיפול בחרדות שגם הן מתחברות לרגשות, וכתוצאה מכך להתנהגות. ברגע שמשנים את המחשבות מהמקור ומוכיחים לכם שתוכלו לשלוט בתגובות הרגשיות והגופניות, ניהול החרדה ייעשה ממקום בריא יותר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכולוגיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים