האם טיפול בחרדות ללא תרופות אפשרי?

אנחנו חיים בתקופה שבה תרופות משמשות אותנו לטיפול בכל דבר כמעט, ואין סיבה להשתמש בהן שלא לצורך כאשר קיימות חלופות שונות וטובות לא פחות, כמו טיפול התנהגותי קוגניטיבי שמתמודד עם לחצים וחרדות

לקחת כדור נגד כאבים ונגד חום זה לא כמו לקחת כדור לטיפול בבעיות פסיכיאטריות. ההשלכות של כדורים כאלה הרבה יותר מרחיקות לכת. גם כאשר אנחנו מטפלים בחרדות קשות, לדוגמה, שמפריעות לאנשים לתפקד, עדיין נשאלת השאלה כיצד להתמודד בכל זאת עם הטריגרים שמפעילים את ההפרעות והחרדות האלה וכיצד לרכוש כלים שיכולים לעצב לנו מציאות חדשה ונסבלת יותר.

חרדות ודיכאון אינן תופעות שיש לזלזל בהן

לכל מי שחושב שחרדות ודיכאון או לחצים ומתחים, הם תופעות פחותות ערך שאפשר להתמודד אתן בעזרת אמצעים כמו חופשה בלבד, או החלפת עבודה או מקום מגורים או איזשהו צעד קוסמטי בלבד, יש להזכיר שחלק מהתופעות האלה יכול להופיע בצורה מחמירה כל כך, שהיא מנטרלת לחלוטין את התפקוד היומי ומשבשת את השגרה. אנשים יכולים לאבד מקום עבודה, להתנתק מהמשפחה, לאבד עולם שלם וחיים שעבדו עליהם שנים רבות ובנו אותם, רק משום שלא ידעו כי טיפול בחרדות או טיפול בדיכאון יכולים להיראות אחרת.

הקשיים של דיכאון וחרדה

דיכאון, חרדה, סטרס והפרעות שונות הם מסוג התופעות הנפשיות והמנטליות שהולכות ונפוצות עם הזמן בחלקים המערביים והמפותחים של העולם, בעיקר. אולי יש משהו בטבעיות של החיים שניטל מהם כאשר חיים בסביבה מתועשת וטכנולוגית כל כך, ואולי המחשוב מקשה עלינו לפתח את החוסן הנפשי שמפגינים אנשים מול לחצים שמוכרים לכל אדם מאז ומעולם, אבל העובדה היא שעוד ועוד אנשים לוקים בדיכאון ולו פעם אחת, או שהם מפתחים חרדות שונות בהקצנה, מעבר לתגובה חריפה חד פעמית, מוכיחה שיש למצוא טיפול בחרדות בדרכים שונות שיש להיעזר בהן כדי להתגבר על כך.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי במקום תרופות

טיפול קוגניטיבי התנהגותי אינו טיפול משחק למרות שהוא עושה שימוש לפעמים בכלים שנראים כיפיים ונחמדים, ואולי לא מקובלים. היום טיפול בדיכאון באמצעים כאלה יכול להיות ההבדל שבין להישאר במצבים כאלה ללא מענה יעיל לבין טיפול בחרדות שיכול להעלות אתכם על דרך חדשה. הסיבה היא שהטיפול הזה הוא אמנם קצר מועד, ממוקד וענייני, אבל בסופו של דבר מיועד לטווח הארוך עם הכלים שהוא מספק למטופלים.

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

טיפול בדיכאון בעזרת טיפול CBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הוא טיפול שלוקח בחשבון את המצב המנטלי שלכם לא פחות מאשר המצב הרגשי וההתנהגות שנובעת ממנה. הוא בודק מה אתם חושבים ויודעים על מצבכם, כיצד אתם תופסים את הטריגרים שהפריעו לכם והפעילו את התגובות הקשות ומה אפשר ללמוד מכך על השינוי המיוחל שאתם יכולים לשלוט בו. הסיבה היא שככל שאתם מודעים יותר לכך שאתם אלה שמייצרים את המחשבה, אתם גם אלה שיכולים לעזור לעצמכם לצמצם אותה, לנטרל אותה, להעלים ולפוגג את האיום שבה.(מחשבה מובילה להתנהגות )

שליטה במצב לאורך זמן

באמצעות טיפול בחרדות שנעשה על ידי מטפל התנהגותי קוגניטיבי אתם יכולים לקבל כלים לאמוד ולהעריך את המצבים העתידיים שתיתקלו בהם, וכיצד להחזיר אותם לפרופורציות מבלי להזדקק לתרופות או להתקף חרדה. גם טיפול בדיכאון בכלים אלה נעשה כך שאתם מתקדמים לאט ,לאט, במטלות שמוטלות עליכם כדי להחזיר לעצמכם שליטה בחייכם וכדי להוכיח לעצמכם שאתם יכולים לחזור לשגרה ולתפקוד מלא בכל זאת. גם טיפול בחרדות נעשה באותה דרך שבה אתם מביטים לחדדה בעיניים, אפ אפשר לומר כך, ולומדים לראות אותה בגודל ובממדים האמתיים שלה, ללא איום לשבש את חייכם שוב.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכולוגיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים