הפרעות אכילה בעידן של לחץ חברתי

הפרעות אכילה הן מסוג הבעיות שלוקח זמן לאתר אותן, לעתים משום שהן אינן מתבטאות דווקא בסממנים חיצוניים כמו רזון קיצוני או השמנה ניכרת. אחת הסיבות לכך היא שבעידן של לחץ חברתי יש לפעמים התנהגות שנחשבת לנורמטיבית ומקובלת, כמו נהייה אחר אופנות תזונתיות שונות בגלל שיקולי בריאות או שיקולים נוספים. כלומר, הפרעות אכילה רגשיות מסתתרות לפעמים דווקא בתוך ים של כוונות טובות לשמור על עצמנו, ולכן דווקא שם אנחנו צריכים לטפל במאפיינים אלה באותם כלים התנהגותיים קוגניטיביים. 

מהן הפרעות אכילה ולמה הן קורות?

הפרעות אכילה מגוונות מאוד בביטויים שלהן והן נעות במנעד שבין הרעבה לבין אכילת בולמוס והקאות, כאשר זה יכול להתבטא גם בבעיות לא מאובחנות של בעיות פיזיות מסוימות שגורמות להקאות לא רצוניות, ששום טיפול אחר לא עזר לפתור אותן. יכול להיות לזה רקע גנטי, או הורמונלי, אבל גם בעיות ביולוגיות שגורמות לקושי לווסת תא מנגנון הרעב, ואז נוצרת הפרעה שפוגעת מאוד באורח החיים של הלוקה בהן. יש לדעת כי הפרעות אכילה רגשיות קורות לא רק לבנות בגיל ההתבגרות ולא רק לנשים, אלא זה קורה גם לנערים ולגברים, אם כי נשים הרבה יותר מושפעות מהלחץ החברתי שמשפיע על הדימוי העצמי שלהן ומשבש את תפיסת הגוף שלהן. זוהי בעיה קלאסית שנוצרה בזמנים המודרניים שבהם יש חשיבות בבה לנראות שלנו, לצורה החיצונית ולמקובלות חברתית.

כיצד זה קשור עוד לעידן המודרני?

בעידן שלנו קיימים לא מעט קשיי תקשורת במשפחה, מה שגורם לילדים ולמתבגרים לחוות בדידות ומצוקה שבאה לידי ביטוי באכילה רגשית לא נכונה, לכאן או לכאן. יחד עם הלחץ החברתי וההסתרה של המצוקה הרגשית, נוצר לחץ שמתפוצץ רק במטבח או במסתרים, כשאוכלים ומקיאים הרחק מההשגחה של ההורים והמבוגרים האחראים. כלומר, ברוב המקרים מדובר בחיי סבל שנראה כי שום דבר לא יכול למצוא להם פתרון. המתחים והמריבות, חוסר התקשורת והעימותים מביאים לכך שיש דימוי עצמי נמוך, דיכאון וחרדה ותחושה כללית של בידוד ודימוי עצמי נמוך. מכיוון שכל אלה נעוצים במחשבה שלנו ובתפיסה שלנו את המציאות, הפתרון היעיל ביורת שמוצע לכם הוא לטפל באותן תפיסות ולשנות אותן כך שגם ההתנהגות והרגשות ישתנו בכפוף לשיתוף פעולה מלא של המטופל.

הביטוי העכשווי של הדימוי העצמי הלא מציאותי

הביטוי העכשווי והלא מציאותי שחווים נערים ונערות לא מעטים לגבי הדימוי העצמי שלהם לפיו חייבים להיות רזים ולעמוד בסטנדרטים בלתי הגיוניים, תוך התעלמות מהעובדה  שלגנטיקה של הגוף יש תפקיד חשוב מאוד ביצירת המראה של הגוף וכל עוד הנער/ה המרעיב/ה את עצמו/ה לא יבינו זאת הם יתקשו לשנות את דימויים העצמי. קשיים אלה מטופלים בשיטות הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי תוך מתן כלים לשינוי מחשבתי –התנהגותי וקבלת העצמי.

מהי שיטת CBT לטיפול בבעיות אכילה רגשיות ולמה היא מתאימה?

במונח כלים קוגניטיביים התנהגותיים הכוונה לכלים של שיטת הטיפול CBT, שיטת טיפול שנועדה לשנות את צורת החשיבה שלנו על המציאות ועל הדימוי העצמי שלנו, ובכך גם להשפיע לטובה על ההתנהגות שלנו בתחום כלשהו. משתמשים בשיטה זו כאשר יש בעיה ממוקדת שבה אפשר לטפל כדי לפתור מצוקה שמקשה על שגרת החיים ופוגעת באיכות החיים ובתפקוד היומי, כמו ניהול כעסים, דיכאון, תסמונת כפייתית OCD, וגם הפרעת אכילה רגשית ובעיות של דימוי עצמי נמוך, שקשורות אליה קשר הדוק.

טיפול CBT משולב ביופידבק מזרז את השינוי המיוחל והתהליך המשלב מטלות לביצוע בין המפגשים, מביא לשינוי הנדרש בפיקוח ותוך כדי מעקב.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט פסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים