הפרעות אכילה בגיל ההתבגרות – דרכי התמודדות

לא אחת אנו מתמודדים עם מתבגרים ומתבגרות המתמודדים עם הפרעות אכילה. התופעה מתרחבת בהגיעם של ילדינו לגיל ההתבגרות, או אז הם מגלים את המיניות שלהם ובעיקר את המין השני ומפתחים מודעות גדילה והולכת לחיצוניות שלהם.

לא פעם שמעתי את המושג השגור בפי נערות של "אין לי רווח בירכיים" אני ממש שמנה, או "אף אחת לא תסתכל עלי אני שמן וחלשלוש".

דימוי עצמי נמוך נובע ממספר היבטים האחד הינו הפן החברתי ותופעת העדר, כולנו הורגלנו לדוגמניות גבעוליות ושחקנים עם "ריבועים" בבטן והפכנו את זה למוטו של חיינו והחיצוניות הפכה לסטטוס קבלה לחברה.

ואילו השני נובע מכך שמתבגרות בשל קבלת הווסת והשינויים ההורמונליים (עלייה בהורמון האסטרוגן) מתעגלות ועולות במשקל, מאידך הן שמחות על הפיכתן לנשים ומאידך הן מרעיבות את עצמן על מנת לא להיתפס כשמנות המאבק הזה בין הצורך להתקיים לדימוי הגוף מביא לעיוות מחשבתי לשנאת מראן החיצוני ולהפרעות אכילה.

תפקידנו כהורים לשים לב לשינויים והתהפוכות החלות על ילדינו ולהעניק להם כלים להתמודד עם הקשיים והאתגרים עימם הם מתמודדים.

גם באחים הגדלים יש ילדים הנוטים להיות ביישנים ותלותיים, אחרים הופכים לפסיביים כאשר ההורים מגלים הגנת יתר והתערבות יתר בחייהם. להורים יש בעיות בלתי פתורות במערכות יחסים אחרות. לעתים הם מנסים לספק את עצמם דרך הישגי הילדים ובכך, שלא במתכוון, דורשים דרישות לא מציאותיות מן הילדים.

בחלק מהבתים אין לילדים פרטיות פיזית או רגשית, קונפליקטים ואי הסכמות במשפחה לא מטופלים על ידי ההורים וכנובע המתבגרים אינם לומדים להתמודד עם מצבים קשים ורגשות שליליים בצורה אפקטיבית.

הורים מסוימים מתמודדים עם מתבגרים כאילו שהם עדיין קטנים, דבר שגורם למתבגרים לרגרסיה.

חלק מהסובלים מהפרעות אכילה מגיעים ממשפחות לא מכילות, ביקורתיות, ולא תומכות. הילד גדל בתחושת אשמה וחש שהיחס שמקבל מגיע לו ובורח למזון ללא הבדל בין המינים. מרבית המתבגרים (בנים) עולים במסת השריר (הפרדה בין בנים ובנות בשיעורי התעמלות, רצון להתגייס לקרבי, והגברת המודעות למה שמצופה מהם חברתית {ריבועים בבטן כבר אמרתי} ולכן רק מעט מאוד מהמתבגרים סובלים מדימוי גוף בעייתי וכנובע מהפרעות אכילה.

לא אחת אנו נתקלים בקרב מתבגרות בהפרעות אכילה קשות כמו  אנורקסיה ובולימיה, על מנת להתמודד מול חברותיהן על "משבצת הרזה" והנחשקת.

בנוסף בבית, המתבגרת אשר סובלת מהפרעת אכילה הופכת ממתבגרת "מעצבנת" שכועסים על התנהגותה המרדנית "למרכז תשומת הלב" ההורית מאחר ומצבה הרפואי מסכן את חייה.

במהלך הטיפול עלינו להתמודד לא רק עם הפרעת האכילה אלא עם גיוס המטופלים לתהליך, מאחר ומדובר במתבגרים הרי חלק מהמרד מופנה כלפינו ויש לא מעט ביטולים, בנוסף אנו מייצגים את המבוגרים שלא מבינים אותם ורוצים "ברעתם" ולא מבינים שהם חייבים להמשיך ולרדת במשקל.

לדוגמא מטופל/ת המרגיש/ה שאינו מספיק רזה, ולכן ממשיך בהתנהגויות שסייעו להם לרדת במשקל, במצבים קיצוניים,  השנאה העצמית והאכזבה מהמראה החיצוני שלהם, מובילה לרצון עז למות.

לא אחת עד שסוף, סוף הם מוכנים להתגייס לתהליך הם נעדרי מוטיבציה מאחר והעלאת משקל אינה באה בחשבון והיא הרבה יותר מאיימת (חברתית) מאשר חלילה למות (לי זה לא יקרה).

על מנת להצליח בתהליך מומלץ על שימוש בכלי בטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי המשלב שינוי מחשבתי המוביל לשינוי התנהגותי, מסייע בזיהוי עוותי מחשבה ומחשבות אוטומטיות שליליות. הטיפול הינו פרונטלי, ממוקד וקצר מועד, בכל פגישה ניתנות מטלות לביצוע עד למפגש שאחרי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט פסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים