הפרעות אכילה יכולות למצוא מענה טיפולי

הרגלי אכילה ניתנים לשינוי במהלך החיים, כך שגם הפרעות אכילה יכולות לקבל פתרון מצוין כאשר הן קורות. טיפול התנהגותי קוגניטיבי יכול לתת כלים לאכילה נכונה שישמשו לכל החיים

נהוג לחשוב שהפרעות אכילה אינן ניתנות כמעט לטיפול משום שהן מקובעות עמוק ולאורך שנים בהרגלים שנרכשים אצלנו מינקות. אבל רק המחשבה על שינויי טעם, סגנון ומשקל לאורך החיים יכולה לתת לכם מושג שאנחנו גמישים הרבה יותר מאשר אנחנו חושבים, ולכן גם אם לא שמנו לב לכך הרגלי אכילה יכולים להשתנות. לרוב, אנחנו נתקלים בצורך לשנות אותם כאשר אנחנו נתקלים בבעיה כלשהי שמכריחה אותנו לעשות בדק בית גופני ורגשי, ומכריחה אותנו לחשוב אחרת על מה שאנחנו מכניסים לגופנו. ההוכחה שיש אפשרות לעשות שינוי לטובה היא הנותנת תקווה למי שלוקה בהפרעות אכילה ונדמה לו שטיפול קוגניטיבי התנהגותי שיישען על כ לא יועיל לו.

טיפול CBT מהו?

טיפול CBT הוא טיפול התנהגותי קוגניטיבי קצר מועד שאינו נמשך שנים, אלא מטפל בצורה ממוקדת בבעיה בעזרת מתן כלים להתמודדות יומית מעשית. משתמשים בו היום לרוב בבעיות שלא חובה לפתור בעזרת תרופות, כמו טיפול בדיכאון, ובמקרים רבים גם אי אפשר, כמו טיפול בהפרעות אכילה.

הפרעות אכילה נגרמות בגלל שלל סיבות שחלקן נמצאות אתנו מגיל צעיר וחלקן מתווספות לחיינו בגיל מאוחר. המשותף לכולן הוא שהן ניתנות לטיפול התנהגותי יעיל, משום שכמו שהרגלים יכולים להשתנות לטובה כאשר אנחנו מחליטים על כך, גם הפרעות אכילה יכולות להצטייר באור שונה לגמרי בטיפול כזה. כשמבינים שהמפתח הוא תפיסה שונה של הסיבות שגורמות לכך וגם דימוי הגוף משתנה, כך גם גדלה היכולת של מי שלוקה בכך לתקן את ההרגלים וההתנהגות שלו.

הכל קשור לתגובות הרגשיות

אנחנו רגילים לקשר רגשות לאכילה, גם אם מדובר בתחושת שובע. הביטחון שאנחנו מקבלים מכך או החרדה שתוקפת אותנו בגלל מספר הקלוריות הם תחושות נורמליות כל עוד אינן מקצינות ומשתלטות עלינו. ברגע שהחרדות האלה משנות לגמרי את הדרך שבה אנחנו תופסים אוכל ואת הגוף שלנו עד כדי כך שהתגובות הרגשיות משנות גם את ההתנהגות, יש לחזור ולבדוק איך הגענו לכך ואיך לתקן. איך מטפל CBT יכול לסייע בטיפול התנהגותי קוגניטיבי על ידי מתן כלים מתחום זה שמשתלבים בביצוע מטלות כדי לטפל בהקצנה הרגשית ובחרדות שנגרמות לנו.

יש שלל טיפולים במסגרת זו, כמו טיפול בביופידבק ועוד כלים, שמגבירים את היכולת שלנו לבדוק את עצמנו ועד כמה ריאלית תפיסת המציאות שלנו. ברוב המקרים נגלה שבעלי הפרעות אכילה סילפו לגמרי מה שהם תפסו כדמותם וגופם, ולכן פיתחו גם את ההפרעה שגרמה לדעתם לתיקון שלה. כשאנחנו יורדים לשורש הבעיה בטיפול CBT אפשר גם להחזיר את המטופל לראות בצורה מדויקת את מה שלא הצליח לראות עד כה.

חשיבות הטיפול ההתנהגותי בהפרעות אכילה

טיפול בהפרעות אכילה חשוב משום שככל שמטפלים בכך מוקדם יותר כך נמנע נזק גופני ונפשי שקשה יהיה לתקן אחר כך. יש נזק גופני בלתי הפיך לפעמים, ובמקרים קשים וקיצוניים במיוחד זה מביא לאנורקסיה עד מוות. כמו כל דבר שקשור באכילה ובדימוי גוף, הזמן הוא פקטור משמעותי משום שהוא מוכיח למטופלים שדבר מכל מה שדמיינו לעצמם לא אירע, או להפך – הם הצליחו לחולל שינוי חיובי ולהגביר את המוטיבציה שלהם לנצח בקרב. כך, הפרעות אכילה מקבלות מענה מצוין ומי שלוקה בהן מקבל את הכלים שנחוצים לו גם בהמשך להתמודד עם כל תנודה רגשית נוספת שעלולה לטלטל אותו שוב בעתיד.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט פסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים