השילוב של טיפול בדיכאון וחרדה

שילוב דיכאון וחרדה בטיפול אחד אינו פשוט אבל הופך להיות נפוץ יותר עם השנים, ככל שהלחצים העכשוויים גורמים להם. במקום להיכנע להם, נסו טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול בחרדות הוא מורכב דיו גם מבלי להוסיף לו טיפול בדיכאון, אולם לא פעם שתי ההפרעות האלה משתלבות להן בגלל המאפיינים הקרובים. ההתנהגות שמשבשת את החיים לרבים היא התנהגות שמתחילה בדרך כלל בגלל סיבות שנראות ללוקים בה מוצדקות, אולם מאוחר יותר יש והחרדות האלה מקצינות והופכות למופרזות בתגובות להן.

חרדות יכולות להיות טבעיות משום שבסך הכל העולם הזה אינו מקום פשוט וככל שמתווספות לנו דרישות שונות אנחנו נתקלים בעוד ועוד מקומות מועדים לפורענות. הפורענות הזאת יכולה להיות מדומיינת ויכולה להתבסס על גרעין של אמת, אבל מה שעושה אותה לבעיה התנהגותית שעלולה לשתק אנשים היא עד כמה היא יוצאת מפרופורציה, בצורה כזאת שאנשים יסתכלו על זה מהצד ויבינו שזה כבר חורג מתגובה טבעית למשבר או מצוקה.

מתי אפשר להתחיל טיפול בדיכאון ובחרדות?

טיפול נפשי אינו יכול להתבצע ללא רצון מלא והכרה בבעיה מצד המטופל. זה נכון במיוחד בשיטת הטיפול ההתנהגותי הקוגניטיבי, שמחייב שיתוף פעולה מלא ומילוי מטלות במוטיבציה להתרשם מההתקדמות ולהתעודד מכך שזה אפשרי לצאת מבור הדיכאון והחרדות המשתק. דיכאון הוא מצב שקשה מאוד להבין לפעמים שנקלעים לתוכו, משום שהתסמינים נראים כמו הקצנה של מצבי דכדוך וייאוש מסוימים, ורק הזמן החולף וההעמקה שלהם יכולים להצביע על בעיה מתגברת. כמובן שלכל זה עלולה להתווסף התכחשות של המטופל עצמו.

בדיוק כמו בכל התמודדות נפשית, גם במקרים כאלה, טיפול בדיכאון או טיפול בחרדות ובלחצים מתחיל רק כאשר מי שלוקה בבעיה מתחיל להכיר בה ולרצות לטפל בה עד לפתרונה. וזה לא קל, במיוחד משום שדיכאון וחרדות הם מצב שמפחיד לצלול לתוכם, ומפחיד עוד יותר לנסות להבין מה קורה לכם בתוכם וכיצד זה עלול להיגמר. אלא שכאשר אתם מלווים במטפל שמלווה אתכם בתוך המסע הזה, בשלל כלים שנועדו לגרום לכם להחזיר שליטה על עצמכם ובחייכם, דווקא אז יש תקווה שבכל זאת זה יסתיים בפתרון משביע רצון ובשיבה מוחלטת לחיים תקינים ולתפקוד מלא.

טיפול בדיכאון מתחיל במודעות בבית

בניגוד לטיפול בתרופות, טיפול התנהגותי מתחיל בהיכרות של המטופל עם עצמו ועם מה שמציק לו וגורם לבעיה. דיכאון יכול להתחיל בגלל משבר חיים כלשהו, אירוע שגרם למצב להידרדר ולצאת מכלל שליטה מעצב או מלנכוליה קצרת מועד לעבר דיכאון עמוק שמשתק את הלוקה בו, עד כדי כך שהוא מאבד עניין ורצון לעשות כל דבר שגרם לו הנאה בעבר, או שהיה חשוב לו עד כדי כך שאם הפסיק לעסוק בכך זה יכול לאותת על בעיה.

כאן נדרשת מודעות של המשפחה והסובבים את המטופל, שיכולים להתריע על כך ולנסות לכוון בעדינות את הלוקה בדיכאון לעבר מציאת פתרון, בעזרת שיחות ומעקב צמוד. יש לשים לב במיוחד אם הלוקה בדיכאון מתחיל לדבר על חוסר עניין בחיים ורצון לסיים אותם, או שהוא אפילו מזניח את עצמו עד לדרגת סיכון בריאות.

כשחרדות מתווספות לדיכאון

טיפול בדיכאון ובחרדות הוא טיפול בבעיה משולבת של תפיסת החיים של המטופל בצורה שגורמת לו להגיב בקיצוניות על מצבים שונים. הטריגרים לחרדות יכולים להיות אמתיים או מדומיינים, והתגובות חריגות בעוצמתן. בזמן הטיפול הוא יבין שהוא מגיב בצורה כזאת למצבים שאפשר לראות בצורה אחרת, להרכיב מהם תמונה נורמטיבית ובריאה יותר, נאמנה לעובדות, ולכן גם אין צורך להרגיש את המצוקה ואת האיום שנדמה לו שנשקף ממנו. טיפול בדיכאון ייעשה באותם כלים ובתקופה ממוקדת וקצרת מועד ככל האפשר, כדי להחזיר את המטופל לתפקוד מלא כמה שיורת מהר ומבלי לבזבז לו זמן יקר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכולוגיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים