חרדה ודיכאון בגלל הלחצים המודרניים

הקדמה מביאה אתה הרבה נוחות וקלות מסוימת בהתנהלות היומית, אולם יש בה גודש של דרישות ולחצים שמעיקים על אנשים בתחומים שונים. זה מתחיל בקשיי פרנסה בשוק שבו המיכון הטכנולוגי הולך ומחליף את הצורך באנשים, וזה עובר דרך דרישות שהן מעל ומעבר לאנושי לפעמים כדי להצטיין בתחומים שונים כמו – עבודה, זוגיות, הורות, לימודים, הגשמה אישית ועוד. ההתפתחות האישית שלנו נראית היום אמנם לגיטימית מאוד ומובנת, אולם החופש הרב שעומד בפנינו עומד לפעמים כמכשול בפני אנשים שמתקשים לבחור. למעשה, מתברר שדווקא שפע האפשרויות ואין ספור הדרישות שמציבים לפנינו גורם לאנשים לא פעם לתגובה הפוכה ובמקום להצטיין ולנצל הזדמנויות הם שוקעים בחרדות מפני הצלחה או כישלון או משום שהם לא מוצאים את עצמם בכל הסבך הזה של העידן המודרני.

ממה אנשים חרדים?

החרדות יכולות להיות מגוונות ולנבוע משפע של מידע שכבר אינו מועיל או משנה את תפיסת המציאות של אנשים כמו: פיתוח חרדות מפני מזון עד כדי פיתוח הפרעות אכילה שונות. במידה מסוימת, אפשר לראות בנהייה אחר תורות תזונתיות קיצוניות ניסיון למצוא מענה לחרדות אלה, לדוגמה. זה יכול לנבוע בגלל דרישות להצטיין בעבודה תובענית משום שהתחרות הבלתי פוסקת והיחס הבריוני שאנשים מרשים לעצמם להתייחס לעובדיהם מעיק עליהם עוד יותר. לעתים זה גורם לאנשים להתפרץ במקומות עבודה או בבית, בסביבה מוגנת יותר ואז הם מתקשים לנהל כעסים כך שזה פוגע מאוד באיכות חייהם. אנשים נכנסים לדיכאון כתוצאה מבעיה שהופכת להיות נפוצה מאוד בתקופה שבה אנשים כמעט ואינם נפגשים או משוחחים – הבדידות. מתברר שהבדידות היא בעיה של צעירים כמו של מבוגרים והלבד המעיק הזה גורם להם אף לפגיעה מסוימת בבריאות. ריבוי אירועים ביטחוניים ותחלואה בגילים שונים כמו סרטן גורם לאובדן ושכול שאנשים מתקשים להתמודד אתו. 

כיצד מתבטאים חרדה ודיכאון בחיי היום יום?

ישנם סימנים שונים שמצביעים על כך שאתם או הקרובים לכם סובלים מדיכאון או מחרדה, והם נעים מסימנים בולטים כמו הסתגרות בתוכם עד כדי מיעוט במגע, ועד תופעות כמו אכילת יתר או הפסקת אכילה, הפרעות שינה כמו נדודי שינה כרוניים או שנת יתר, הימנעות מביצוע פעולות שהסבו להם הנאה בעבר כמו ספורט ותחביבים שונים, התפרצויות זעם או שתיקות ופסימיות רבה. השיח שלהם הופך להיות עגמומי ומבטל כל היבט חיובי בחייהם, כך שהם כבר לא מתכננים לעתיד ולא חושבים שהעתיד הצפוי להם עומד להשתפר. יחד עם חרדתיות יתר ודאגנות בנושאים שונים כמו בריאות וכספים, מובן למה כל התסמינים האלה נשמעים כמו משהו שהתעצב ונהגה במוחם תוך כדי התמודדות עם הקשיים שלהם. כלומר, הבעיה יכולה להיות מוחשית מאוד, כמו חשש מאובדן עבודה, אבל המחשבות שלהם הן אלה שמשפיעות על תפיסת העולם שלהם ועל הנביעה הרגשית כתוצאה מכך.

טיפול CBT לעזרת הסובלים מדיכאון וחרדה

בתוך שלל השיטות הטיפוליות שעומדות לרשותנו היום אנחנו נהנים מהיתרונות הגדולים של שיטת CBT, שהיא שיטת טיפול קוגניטיבי התנהגותי. השיטה עושה שימוש במכלול כלים התנהגותיים וקוגניטיביים כדי לשנות את תפיסת המציאות של המטופל ולהביא אותו למצב שבו יראה אחרת את מצבו ואת העובדות. שלא ימשיך "להנדס" את המציאות אלא יראה אותה כפי שהיא באמת ויצליח להתגבר על הדיכאון והחרדה שלו מפני מה שקורה לו. בדרך זו מצליחים להביא לשינוי ברגשות שנובעים ממחשבות אלה ובהתנהגות היומית שהושפעה מכך. מכיוון שהשיטה היא שיטה נקודתית וממוקדת שמטפלת רק בעניין זה או אחר, אחוזי ההצלחה שלה גבוהים משום שהמטופל ומטפל CBT מגויסים לטיפול מעמיק בבעיה זו בלבד. הטיפול קצר מועד יחסית ובתוך כמה חודשים אנשים יכולים לחזור ולנהל שגרת חיים בריאה ואופטימית כפי שניהלו לפני כן או כפי שתמיד רצו שתהיה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים