טיפול בחרדות ולחצים ע״י cbt

טיפול בחרדות ולחצים ע"י CBT  וטיפולים נפשיים שונים עומדים לרשות אנשים שנזקקים לכך, במיוחד בתקופה שמעמידה לפנינו אתגרים התמודדות רבים. חרדות ולחצים הם בעיה נפוצה שיש לה פתרון טיפולי יעיל

טיפול בחרדות נחשב לטיפול יעיל אם עושים אותו בעזרת מטפל נכון, אמפתי ומצויד בכלים שמאפשרים לכם להתמודד גם הלאה במצבים שמעוררים בכם את הבעיה. חרדות ולחצים ידועים כמצב שאפשר לטפל בו גם בעזר טיפול קוגניטיבי התנהגותי ולכן לא תמיד חובה לקחת תרופות שאינן מתאימות לכל אחד ולא לכל מצב. זוהי לא חייבת להיות ברירת המחדל וחשוב לדעת שיש עוד דרכי טיפול שמאפשרות לכם להחזיר שליטה בחייכם לידיכם, ונותנות לכם כלים גם למשברים עתידיים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מסייע להתמודד עם חרדות

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הנקרא CBT הוא שיטת טיפול שעוסקים בה מטפלים מיומנים, והיא נהוגה בשנים האחרונות למתן מענה למצבי חיים שונים שאינם מחייבים טיפול נפשי ארוך. זהו טיפול נפשי לכל דבר, אלא שהוא ממוקד בבעיה בפתרונה, כמו טיפול בחרדות ובלחצים, מבלי להתמשך שנים ומבלי להתפזר על פני תחומים שונים בחיים שאינן רלוונטיים ליציאה מהמצב.

נהוג גם למצוא טיפול בדיכאון או טיפול בהפרעות אכילה בשיטה זו, והוא נחשב ליעיל ביותר. בשיטה זו המטופלים מתייחסים לתפיסת המציאות שלהם שנוצרת במוחם עקב טריגרים מסוימים, או בגלל התפתחות של מצבים כאלה שמשנים לגמרי את ראיית המציאות שלהם, וגורמת להם להקצין בתגובה הרגשית שלהם. כל תגובה רגשית גוררת כמובן גם תגובה פיזית. כאשר ההקצנה חורגת מפרופורציות וגורמת לאנשים לא לתפוס את המצב בצורה הנכונה שלו, יש להחזיר אותו לראות את הבעיה ולגרום לו להבין שכל המשבר נוצר במוחו ויש לו יכולת להחזיר את הבעיה לגודלה הטבעי. כך אפשר להתמודד עם מצבים כאלה ולהציע טיפול בדיכאון שהוא נגיש ויעיל.

מהן חרדות?

חרדות הן מצב שיוצא מכלל שליטה כאשר חרדה טבעית ממצב רגיל חורג בעוצמתו וגורם לתופעות גופניות שונות, כמו גם להשבתה או שיבוש גדול של מצבים בחיים. אנשים יכולים לפתח חרדות שנובעות ממצבים מובנים כמו הורות חדשה, זוגיות שנכנסת למסלול מחויב, טיסות ומבחנים, נהיגה בחושך או אפילו חרדות מאנשים במקום העבודה או הלימודים. מוכרות חרדות שיכולות להיות זמניות ולהופיע פתאום באמצע החיים בלי שום אזהרה מוקדמת, ויכולות להיות חרדות מתמשכות שנובעות מלחצי החיים המודרניים. במקרה הזה טיפול בחרדות ובלחצים יכול להיות משולב בגלל ההופעה שלהם יחד.

טיפול בהפרעות אכילה, למשל, נראה לעתים מנותק מחרדות ומתפיסה מעוותת של המציאות. אבל כשחוקרים לעומק מגלים שלמעשה הפרעת האכילה יכולה לנבוע כתוצאה מלחץ חברתי ומחרדה שנגרמת בגלל משקל יתר מדומה. במקרה הזה טיפול התנהגותי קוגניטיבי יכול לטפל בשלל התגובות מוקצנות המשולבות יחד ולפתור אותן גם לטווח הארוך.

דיכאון או לחצים הם בעיה ניתנת לפתרון

לוקח זמן לפעמים עד שאנשים מבינים שהם נתונים לבעיה, וזה קורה בדרך כלל לאחר זמן שבו המצב הולך ומידרדר עד יציאתו מכלל שליטה. חרדות יכולות להופיע כהתקף קצר ואלים או כהתקפים קלים יחסית ומתמשכים, שהולכים ותוכפים מבלי להבין למה ומבלי לטפל בכך. בהתחלה זה יכול להיראות כאילו אתם בשליטה, שנקלעתם למצב זמני שממנו אפשר לצאת בקלות יחסית. אולם ההמשך עשוי לגלות לכם לאיזו בעיה נקלעתם, במיוחד אם זה ילווה בהפרעות אכילה, שינה, תפקוד מיני ועוד. אם לא תרגישו שאתם יכולים ללכת לעבודה מבלי לחשוש מהתקף חרדה וכן הלאה. יש סיבות שונות לחרדות אלה, ומומלץ טיפול בחרדות ובלחצים כדי להבין למה ולקבל כלים להשתמש בהם כדי להתגבר על מצבים כאלה בעתיד.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכולוגיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים