טראומות במציאות האלימה בימינו

גם ללא מחקרים ונתונים סטטיסטיים אנחנו יכולים לומר בוודאות די גדולה שהאלימות שאופפת אותנו בימינו נראית לנו הרבה יותר תכופה וקיצונית מאשר בשנים עברו. מי שגדל לפני עשרות שנים יאמר בוודאי שתמיד היו מעשי בריונות או פשעים או טראומות חברתיות ולאומיות מסוגים שונים, אבל בוודאי לא בהיקף כזה כפי שאנחנו חווים כיום – מדי יום ואף בתדירות גבוהה מכך לעתים. כשמוסיפים לכך את העובדה שגם כך יש לנו את המשברים האישיים והמצוקות היומיות שלנו בלי קשר למצב הלאומי, אנחנו בוודאי מבינים למה הרבה יותר אנשים מרגישים מותקפים על בסיס יומי מרגע שהם יוצאים מהבית ואף בתוכו. זה יכול להיות בגלל סיבות שונות שנבדלות מאדם לאדם, אבל החוויה הקשה שגורמת לחרדה היא אותה חוויה סובייקטיבית. לפעמים היא מבוססת ולפעמים היא מוזנת בפחדים שנובעים מחשיפה למידע או למצבים מלחיצים שונים.

כיצד מתבטאות טראומות בחיי היום יום?

טראומות מתבטאות אצל אנשים בדרכים שונות, ולכן יש טווח רחב של תופעות ותגובות שיש לשים אליהן לב כדי לוודא שאין מדובר במשבר טבעי זמני שניתן לפתור בתוך זמן קצר. טראומות יכולות להתבטא בתגובות ובהתנהגות קיצונית מיד לאחר המשבר, או שהן יכולות להתבטא כתסמונת פוסט טראומטית למשך זמן רב לאחר מכן. במקרה כזה, יבחינו בשינוי הולך ומתקבע כמו הפרעות שינה ואכילה, שיבוש באורח החיים של הלוקה בה כמו דיכאון, בעיה רצינית של ניהול כעסים והתפרצויות זעם בלתי נשלטות בגלל כל טריגר קטן, אובדן החשק המיני, ביטול תכניות בצורה אינטנסיבית כך שהאדם יעדיף להסתגר בביתו ולהפסיק לנהל שגרת חיים סבירה ונורמלית שאפיינה אותו בעבר.

תסמונות פוסט טראומטיות הן חלק מהחיים בישראל

חלק מהתגובות הטראומטיות יכולות להיות תגובות קיצוניות של חרדה, במיוחד כאשר החוויה הקשה חוזרת על עצמה כמו במצבי חירום לאומיים וביטחוניים. אבל מוכרת לנו יותר גם התסמונת הפוסט טראומטית (PTSD) שמתרחבת גם אצל אזרחים שחוו התקפות כמו ירי טילים באזורים שונים בארץ. במקרים כאלה נוכל ללכת שולל בקלות אחר התנהגות שמראה חזרה לשגרה כביכול, כאשר מתחת לפני השטח הולכים ומתגבשים דפוסי תגובה פוסט טראומה שלפעמים הנפגע אינו מודע לה. הנזק הנפשי נגרם לכולם, כולל אנשים שידועים כחזקים ועמידים, ולכן דווקא אצלם קשה לאבחן לפעמים את הבעיה, עד שזה מקצים לדרגה שבה ברור שקורה להם משהו לא טוב, לפחות לפי תחושת הסובבים.

חוויה חוזרת גורמת שוב לתגובה קשה

לפעמים הסובלים מטראומה או מתסמונת פוסט טראומטית לא מבינים שהם סובלים מכך בגלל הזמן הרב שחלף מאז, אבל הם מרגישים שמשהו לא בסדר אתם. יכול להיות גם שהטראומה תתבטא בהלם ראשוני שהלוקים בו ייצאו ממנו לאחר טיפול ראשוני אבל יחוו שוב קשיים לאחר זמן כשהחוויה תחזור על עצמה שוב, במיוחד במצבים ביטחוניים, או מצבי מצוקה אישית בגלל נסיבות משפחתיות ואחרות. כל אלה מצבים שמחייבים אבחון וטיפול, והטיפול המוצע כאן הוא התנהגותי קוגניטיבי שמיועד בדיוק למצבים כאלה.

מהו טיפול CBT – קוגניטיבי התנהגותי?

מכיוון שהחוויות הקשות מובילות למחשבות ותפיסת מציאות שמתאימה רק לרגע האיום אבל לא למה שמגיע אחר כך – חזרה לשגרה – יש לשנות את תפיסת המציאות ואת הדרך שבה חושבים עליה כפי שהתעצבו דרך החוויה הקשה. העולם השתנה מבחינתו וזה מכניס אותו למצב של בלבול ומבוכה, כשהוא מגדיר מחדש את המציאות סביבו דרך העיניים שחוו את הטראומה. הכלים הקוגניטיביים ההתנהגותיים מטפלים בדיוק בנקודה זו, ובעזרת מטפל CBT מוסמך תוכלו להיעזר בכלים אלה כדי לשנות את אופן החשיבה ובעקבות זאת גם את ההתנהגות. השחרור מהטראומה כרוך בשיתוף פעולה שלכם אבל בעזרת טיפול זה שנמשך רק כמה חודשים והוא ממוקד אך ורק בחוויה זו, תוכלו להשיג התקדמות משמעותית בתוך זמן קצר. הטיפול יעיל מאוד נגד תסמונת פוסט-טראומטית ולצורך טיפול בטראומות שונות, וזה מה שעושה אותו למבוקש מאוד בקרב מטופלים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים