כיצד ביופידבק עוזר לחולים במחלת קרוהן?

מחלת קרוהן היא מחלה שרב בה הנסתר על הגלוי, אבל ידוע כי למצב הנפשי של המטופל יש השפעה ישירה על עוצמת התקפיה. משום כך מומלץ להחזיר שליטה כדי לשפר את מצבכם ולהקל על התסמינים שלה

מחלת קרוהן היא מחלה אוטו-אימונית שבה הגוף תוקף את עצמו, לא ברור למה. המחלה לא הייתה שכיחה בעבר, אולם למרבה ההפתעה הפכה בשנים האחרונות למגפה של ממש. זה בולט בעיקר בקרב צעירים גילאי ה-20 משום שהיא תוקפת כיום במספרים גדולים בעיקר בין גיל ההתבגרות לגיל 40. אין לה תרופה, אולם יש לה דרכי טיפול שונות להקלת ההתפרצויות, בין היתר טיפול ביופידבק. זהו אמצעי שנעשה בו שימוש בעיקר בטיפולים קוגניטיביים התנהגותיים (CBT) והוא מומלץ על ידי רופאים לחולים בה.

מהי מחלת קרוהן ומהם תסמיניה?

מחלת קרוהן היא מחלה שגורמת להתפרצויות דלקתיות לא צפויות בכל מערכת העיכול ובעיקר במעי הגס ובמעי הדק, אם כי כל חולה והמבנה שלו וסוג הפגיעה בו. המחלה נגרמת בגלל שילוב סיבות – סביבתיים, גנטיים ואוטו-אימוניים. עוד ידוע כי היא מוחמרת אצל מי שצורך תזונה מערבית ומעובדת בעיקר, ומי שלוקה בסטרס שמוכר בעיקר בילדות ובגיל ההתבגרות.

זו גם הסיבה שמומלץ לשלב טיפול התנהגותי כדי לטפל בגורם זה, למתן אותו ולהחליש את ההתפרצויות. יש סברה גם ששליטה מודעת בהתנהגות ובמצב הנפשי מפחיתה גם את מספר ההתפרצויות הדלקתיות. כך שאם אין תרופה למחלה אפשר לפחות לנסות להקל על הסבל שנגרם בזמן התקף ולהגדיל את משך ההפוגות ביניהם.

מהם ביופידבק וטיפול קוגניטיבי התנהגותי?

ביופידבק, כשמו כן הוא, הוא אמצעי לקבל משוב מהגוף על כל השפעה שהוא חווה באמצעות הפעלת תרגילים מסוימים שנהוגים בטיפול התנהגותי קוגניטיבי. טיפול זה המוכר גם בשם CBT, הוא טיפול ששם את הדגש על פתרון בעיות נקודתיות מבלי להסתעף לילדות של המטופל ומבלי לבזבז זמן על נושאים שאינם קשורים ישירות למטרת הטיפול.

הטיפול ממוקד וקצר מועד יחסית, והוא נותן למטופל כלים שונים שבעזרתם הוא יכול לשנות את תפיסת המציאות שלו ואת מידת השליטה שלו בתגובותיו לאירועים חיצוניים. מידת השליטה היא זו שמשנה את התגובה הרגשית והקוגניטיבית שלו, ובכך גם משפיעה על הגוף להגיב בצורה מתונה יותר ולכן גם טובה למי שסובל מסימפטומים חריפים או במקרה של קרוהן מהתפרצויות קשות של המחלה.

כיצד משתמשים בביופידבק?

השימוש בביופידבק מיועד לאנשים שמעדיפים שיטה זו על פני נטילת תרופות, כדי לנסות לשנות את מצבם הפיזי והנפשי באמצעות הגברת השליטה בגופם. זה קורה בעיקר כאשר יש מצבי סטרס שבהם אפשר להירגע בעזרת מדיטציה או תרגילי נשימה. את התרגילים מבצעים בהנחיית מטפל CBT כאשר המטופל מחובר למכשירים שמודדים את כל המדדים בגופו שמגיבים לשינויים אלה, ומעבירים לצג.

בזמן החיבור לביופידבק המטופל יכול לצפות בצג ולראות כיצד השליטה שלו בעצמו משתפרת ולקבל על כך משוב מידי שמעודד אותם להמשיך ולשפר זאת. הלמידה של המוח היא מידית והמטופל מקבל חיזוקים להמשיך להרגיע את עצמו גם מחוץ לקליניקה, כך שמדובר בכלי לחיים שמסייע כל הזמן. הביופידבק הוא כלי אקטיבי שמחייב כל מטופל להכיר באחריותו התורמת למצב ובכך לשנות את תפיסתו ואת תגובותיו.

האם זה עוזר לחולי קרוהן?

כדי לשלוט בעצמכם אתם צריכים להיות בעלי מוטיבציה ורצון לעשות זאת, ולהיות פתוחים לשינויים וגם לאפשרות שהמצב ישתפר. כל ביופידבק וטיפול התנהגותי תלויים בשיתוף הפעולה שלכם ולמרות שסיכויי ההצלחה הם אישיים, אין ספק שמצבים רגועים יותר תורמים למטופלים להתמודד טוב יותר עם הסבל שכרוך במחלה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט פסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים