כיצד להעזר בשיטת הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי?

שיטת הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי מציעה לאנשים יותר שליטה בחייהם על ידי היכרות טובה יותר של המציאות שלהם. לא פלא שהיא זוכה לפופולריות בדיוק בגלל זה

בין כל שיטות הטיפול השונות שמוצעות לקהל הרחב עולה בשנים האחרונות חשיבותן של שיטות ששמות דגש על הפן ההתנהגותי ועל היכולת שלנו לשלוט במחשבות וברגשות שלנו. אמנם, יש עדיין מסלולים שונים של טיפול נפשי שהם מוכרים וקורצים לאנשים לפי מצבם והצרכים שלהם, אבל היום כבר ברור שלנו יש אחריות רבה למה שקורה לנו ומשום כך יש לנו גם היכולת לשנות את המצב לטובה בכל פעם שנדמה לנו שזה אבוד. קצת על השיטה ומאפיינה במאמר שלהלן.

מהי שיטת טיפול CBT?

שיטת טיפול CBT היא שיטת טיפול שמתמקדת בקשר שבין המחשבות שלנו לדרך שבה אנחנו מגיבים אליה בהתנהגותנו. הגשר שמוביל אותנו לתגובה הוא הרגש שמתעורר בעקבות מה שעובר במוחנו ובדרך כלל זה בהחלט ניתן לשליטה ולטיפול. יש מקרים שבהם אנחנו נתקפים חרדות או פוביות, והן קורות בצורה לא מוסברת ולא אופיינית למה שאנחנו מכירים ויודעים על עצמנו.

זה הזמן לבדוק מהם הטריגרים שגורמים לתופעות אלה לקרות וכיצד לשלוט בהן. זה, בהסבר כללי, מה ששיטת הטיפול הזאת באה לבדוק ולפתור. כך שהתנהגויות מטרידות שמקשות על חיינו ולפעמים גורמות לפגיעה קשה באיכות החיים ולנטילת תרופות יכולות למצוא פתרון אחר.

חרדות ופוביות אינן גזירת גורל

רבים מדי מהלכים בתוכנו כאשר הם סובלים מפוביות או חרדות בגלל לחצים שמופעלים עליהם בסביבה הקרובה או בגלל מה שהם מתרגמים כאיומים בגלל החיים המודרניים. יש מספיק סיבות לחוש כך ויש לא מעט הפרעות שנגרמות לנו כמו פוביות ופחדים למיניהם, ממקומות סגורים, מאנשים, מפעילות מסוימת, מבעלי חיים, ממאכלים. הן גורמות לנו שיתוק ביחסים ובשגרה והימנעות מיציאה מהבית או מהשתתפות בפעילויות שונות רק משום שאיננו מצליחים לשלוט בהן.

מטפל CBT מטפל בכם בשיטה זו על ידי הארת המציאות כפי שהיא במקום להישאר בתפיסת המציאות הקודמת שאינה נכונה והיא זו שגרמה לעיוות המחשבה עליה. ברגע שמטפלים בקשר שבין המחשבה שגרמה לכם לרגשות המצוקה האלה שהתעוררו בגלל הטריגרים סביבכם, המטפל יכול לחזק אצלכם את השליטה בתגובות על ידי מגוון שיטות ששיטת CBT משתמשת בהן.

כיצד הטיפול יכול לעזור?

טיפול בחרדות הוא אחד הטיפולים המקובלים בשיטה זו משום שכך אפשר להראות למטופל שהוא יכול לשלוט בחרדה ובתגובה הגופנית שמתלווה אליה. אחד הכלים לטפל בכך הוא טיפול בביופידבק. זהו מכשיר שמציג בפניכם מדדים ברורים על המסך כיצד כל פונקציה בגוף שלכם מגיבה לחרדה וכיצד היא משתפרת בתגובתה כשאתם שולטים בתגובות שלכם.

השיפור מתחיל לקרות רק כאשר אתם מתחילים להבין שהסיבות האמתיות לחרדות אינן קיימות ואפשר לפוגג אותן. זהו הפן הקוגניטיבי שבטיפול שמוכיח לכם שהכל נעוץ בתפיסת המציאות שלנו ובדרך שבה אנחנו חושבים עליה ומנסחים אותה לעצמנו.

כיצד מתנהל טיפול CBT?

טיפול קוגניטיבי שמתמקד בשינוי התנהגו נחשב לטיפול ממוקד שמשיג תוצאות בתוך זמן קצר יחסית, משום שהוא אינו עוסק בהיסטוריה הרחוקה של המטופלים אלא מתמקד בצורך  לטפל בבעיה נקודתית. כך, אפשר להגיע לתוצאות במהירות  לצורך התמודדות עם חרדות ספציפיות מאוד על ידי הכלים הניתנים על יד המטפל. השיטה יעילה גם כטיפול בחרדות ללא תרופות, בשיטה זו מטפלים בחרדות בצורה יעילה ומחזירים שליטה על חייכם ישירות לידיכם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכולוגיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים