מה זה ביופידבק ולמה מוצאים אותו בכל מקום?

השליטה בחיינו ובמחשבות שלנו מניעה אותנו ביום יום לעשות מה שנחוץ לעשות – ללמוד, לעבוד, לתפקד, ללכת, להתאמן ועוד. לא נוכל לבצע דבר מבלי שנדע כי אנחנו יכולים להוציא מן הכוח אל הפועל את התכניות והמחשבות שלנו. שליטה נובעת ממודעות שלנו שקיימת כל הזמן, וכאשר משהו קורה למודעות שלנו ונוספים לה אלמנטים שמשבשים אותה, קורה שאנחנו גם לא מצליחים לתפקד כראוי. משום כך, כאשר אנחנו מאבדים שליטה על גופנו או יכולתנו לשלוט בו ובתפקוד שלנו זה מפחיד ומלחיץ. מצבים כאלה יכולים לקרות לכל אחד ברמה הסבירה של כמה שניות שיתוק במצב של פחד או בלבול, אבל כאשר מדובר במצב שנמשך שעות וימים ולא משתפר מעצמו מתייחסים לכך כאל בעיה נפשית שדורשת טיפול. במקרים כאלה, מכיוון שמדובר בבעיית מודעות שנובעת מהקוגניציה, המחשבה, יש פסיכותרפיה שיכולה לעזור על ידי טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT. אחד הכלים שמשתמשים בהם כדי לטפל באנשים אלה הוא הביופידבק.

במה מתבטא אובדן שליטה?

השליטה והמודעות שלנו אחראיות גם לרגשות שלנו. כשמשהו משתבש זה מוביל למערבולת של צורות התנהגות שמוזנות על ידי מחשבות ורגשות שמניבות התנהגות לא תקינה שמתבטאת בשלל תסמונות שמשבשות שגרת חיים והתנהלות נורמטיבית. זה יכול להתבטא במאפיינים גופניים או נפשיים כמו לחץ וחרדות או בעיות קונקרטיות במגוון תחומים, שמוכרות לאנשי המקצוע בתחום הנפש כמו: הפרעות אכילה, נדודי שינה, יתר לחץ דם, פחד קהל, מחשבות טורדניות, חרדת בחינות, חרדות מטיסה, דיכאון לפני לידה, אכילה רגשית, הפרעות קשב וריכוז במבוגרים, הפרעת אכילה, מתח, פאניקה, חרדה, בעיית ניהול כעסים ועוד. כל אלה משקפים אובדן שליטה שנובע מבעיית מודעות ויכולת לתקן את תפיסת העולם שמובילה לזה.

מהם ביופידבק ו-CBT?

שיטת הטיפול ההתנהגותית קוגניטיבית מבוססת על התפיסה שמה שנובע ממודעות לקויה יכול להיות מתוקן באותו מקום, באמצעים שמשנים את החשיבה. תפיסת המציאות שלנו נובעת ממודעות מסוימת וכשאנחנו מאבדים את תפיסת המציאות הנורמטיבית והמוחשית באמת, אנחנו מעצימים איומים שונים ומאבדים שליטה למולם. התחושות שחשים המטופלים מוחשיות ואמיתיות מאוד מבחינתם, אבל זה רק משום שהמקור הקוגניטיבי שלהם מסלף את המציאות. ביופידבק הוא כלי המספק לנו משוב ביולוגי המסייע בזיהוי מקור הסטרס ואילו טכניקות מתאימות למטופל להפחית את החרדה התקדמות המטופל מוצגת על גבי צג מחשב תוך שהיא נמדדת על ידי מדדים שונים בגופו ומסייעת לו לראות את התקדמות התהליך ומה בפועל מביא לו לרגיעה ולהפחתה משמעותית בחרדה

איך ביופידבק עובד?

המטופל מחובר למכשור האלקטרוני והמחשב מאפשר לנו אינדיקציה המסייעת לנו במתן כלים המותאמים ספציפית לכל מטופל  בעזרת מטפל cbt-bf המטופל  יכול להחזיר לעצמו את השליטה על ידי המשוב המתקבל. המטופל צריך ללמוד לשלוט במשוב ולשנות אותו לנתונים נורמליים על ידי ויסות התחושות והמחשבות שלו ובכך הוא מקבל מוטיבציה להמשיך בעבודה זו ביום יום. האיזון שהוא מצליח להפיק מהשימוש במשוב מתחזק מדי מפגש בעזרת המטלות שהוא מקבל, ובכך ביופידבק מסייע להוכיח למטופל שהשינוי אפשרי והכל תלוי בו ובמוטיבציה שלו. המטפל עוזר לו להירגע, להתקדם בדמיון לעבר המציאות הרצויה ולכן ביופידבק מצוין לטיפול במגוון בעיות מתסמונת מחשבות טורדניות כפייתיות OCD ועד בעיות קשב וריכוז ובעיות חרדה והתמודדות עם לחץ. הוא נמצא בשימוש של אנשי מקצוע מתחום הנפש כמו גם אצל רופאים.

כיצד עוזר הביופידבק למטופל?

כל התופעות הגופניות שאנחנו מכירים ממצבי חרדה, לחץ, דיכאון, פאניקה, סטרס ועוד מופיעים גם כמדדים במחשב הביופידבק ולכן אפשר לעקוב אחר רמת מתח השריר, הטמפרטורה של הגוף, קצב נשימה וקצב לב, פעילות חשמלית במוח שנמדדת במכשיר אחר ועוד. כשהמטופל רואה לנגד עיניו את ההמחשה של תמונת המחשבות שלו הוא גם לומד כיצד לשנות את התמונה שנוצרת במוחו על המציאות. בכך הוא מצליח להסתגל טוב יותר למציאות כפי שהיא ולהחלים. שיטת הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי מטפלת בכל בעיה בצור הממוקדת עד למציאת הפתרון והשגת השינוי ולכן היא גם נמשכת זמן קצר יותר בזכות יעילות זו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט פסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים