דיכאון אחר לידה

במשך שנים רבות התופעה הזאת כמעט שלא קיבלה את התהודה הראויה לה, בעיקר משום שנחשבה מעט לא לגיטימית או טבעית. דיכאון לאחר לידה הוא דיכאון שכמעט קשה להאמין שנשים וגברים עלולים ללקות בו דווקא לאחר מאורע כל כך משמח. עד שהבינו שמדובר בבעיה נפוצה הרבה יותר מאשר חושבים, והיא לא רק משפיעה על איכות החיים והתפקוד של ההורים הטריים והתינוקות, אלא אף עלולה לסכן את חייהם במקרים קיצוניים. רק אז, כשהחלו להבין את השכיחות שלה החלו להתייחס ברצינות וכך דיכאון וחרדה טיפול נפשי הותאם להם. עם זאת, עדיין שיטות מחקר שונות אינן מצליחות לקבוע את היקף התופעה והיא נעה ככל הנראה בין 10%-20% מהנשים, כאשר מיעוט קטן של גברים עלול לסבול מהתופעה.

מתי זה קורה?

דיכאון לאחר לידה מופיע בתקופה הראשונה שלאחר הלידה, כמובן, מכמה שבועות ועד חצי שנה-שנה בדרך כלל, לעתים אף יותר, תלוי בדיכאון סימפטומים ובחומרתם. התופעה קורית בגלל השינויים ההורמונליים, , תת פעילות של בלוטת התריס ,שינויים פיזיים רגשיים ומשפחתיים מטלטלים הקורים בחיי ההורים, ולמרות שמדובר במאורע שמח הוא גורר עמו כמה מטענים רגשיים ומנטליים שמעיבים לפעמים על האושר הגדול. זה יכול לקרות בכל לידה או רק בחלק מהן וללא קשר למצבן או גילן. טיפול בלחץ נפשי טבעי כזה הוא מובן ולכן חובה לעקוב אחריו.

למה זה קורה?

זה יכול לקרות בגלל חוסר איזון הורמונלי קיצוני וזה עשוי לקרות בגלל חרדות ודכדוך שמתלווה לשינוי הסטטוס והדאגות הרבות שנלוות לחיי ההורים מעתה. הסימנים הברורים של דיכאון לאחר לידה יכולים להיות ניכרים לעין ודרמטיים, ויכולים להתבטא גם בשינויים מעודנים יותר שרק אנשים קרובים להורים יכולים לזהות זאת. כאן יש להדגיש את חשיבות המעקב אחר מצב ההורים על ידי בני משפחה וחברים קרובים שמבחינים בשינויים ויכולים לסייע ולהושיט עזרה. אם יש רקע של דיכאון לפני לידה, דיכאון לידה, דיכאון עונתי, פוביות, דיכאון קליני, התמודדות עם משבר נפשי קודם, בעיות נפשיות וחוסר תמיכה במשפחה, או בעיות איזון הורמונליות ומשברי חיים יש סיכון גבוה יותר לכך.

מהם המאפיינים והתסמינים של דיכאון לאחר לידה?

קשה לפעמים להבחין בהבדל שבין מאפייני הדיכאון לבין המצב הטבעי של הכאוס הראשוני לאחר הגעת התינוק הביתה, והקושי להתארגן עם סדר יום חדש והמטלות שמתווספות להורים. לוקח זמן עד שההורמונים חוזרים למצבם הטבעי, וזו הסיבה גם שרק במצבים קיצוניים באמת של אובדן הרצון לטפל בתינוק ואדישות חמורה מבינים שיש בעיה קשה שצריך לטפל בה מיד. בדרך כלל, טיפול בדיכאון אחרי לידה מתחיל רק אחרי שההצפה הצפויה של הרגשות הטבעיים, העומס והלחץ שמלווים את ההתארגנות מחדש של שגרת חיים שונה שוככת. אז מתחילים לשים לב לתופעות שאינן נעלמות באופן טבעי, כמו דכדוך, שינויים במצבי הרוח שלא היו קודם, בכי פתאומי ללא הסבר, חוסר מנוחה, חוסר תיאבון, קשיי שינה, חרדות ופחדים, חוסר ריכוז, התפרצויות כעס וחוסר ריכוז, בעיית דימוי עצמי, דיכאון שמעמיק והולך, קושי להתארגן, עייפות קיצונית ואפילו התבטאויות מעוררות דאגה על פגיעה עצמית או בתינוק. כאשר ההורים מתרחקים מהתינוק במופגן ומסרבים לטפל בו זה בולט עוד יותר שיש בעיה שחייבים להתערב בה.

איך לצאת מדיכאון על ידי טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT?

טיפול התנהגותי קוגניטיבי דיכאון בהריון נובע מחומרת הבעיה ותסמיניה אצל המטופלים. היא משלבת הרבה כלים התנהגותיים שמציעים למעשה טיפול אלטרנטיבי בחרדות, ועוזרים לשפר את שגרת החיים ולהרגיל את האימהות לשגרה אחרת על ידי שיפור השליטה בחייהן. כל זה מוכר גם בתור חלק מהתפיסה הבסיסית של שיטת CBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמטפל בבעיית דיכאון וחרדה טיפול טבעי ללא תרופות, על ידי שינוי התפיסה והחשיבה, ובאמצעות זאת גם שינוי ההתנהגות שנובעת מהרגשות שמתלווים לתפיסת מציאות זאת. טיפול קוגניטיבי התנהגותי נעזר בכלים רבים שלקוחים משיטות פסיכותרפיה התנהגותית מחשבתית. כמו הקדשת זמן ומחשבה לאימא ולרווחתה, הימנעות מפעולות מזיקות, שמירה על שגרה בריאה ותזונה נכונה, פעילות גופנית שמשפרת מטבוליזם והפרשת הורמונים ונוירוטרנסמיטרים במוח, כל אלה חלק מארגז הכלים של מטפל CBT.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט בפסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים